Hlavní obsah
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu (vlevo) s americkým vyjednavačem na Blízkém východě Georgem Mitchelem. Foto: Profimedia.cz

Spojené státy se vzdávají snahy přesvědčit Izrael, aby prodloužil moratorium na výstavbu židovských sídlišť na okupovaných územích, což byla podmínka palestinské strany, aby mohly být obnoveny mírové rozhovory. Washington prohlásil, že bude hledat jinou cestou k obnovení přímých jednání.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu (vlevo) s americkým vyjednavačem na Blízkém východě Georgem Mitchelem. Foto: Profimedia.cz
USA už po Izraeli nechtějí, aby pozastavil výstavbu

Palestinská strana rozhovory přerušila krátce po jejich obnovení po téměř dvou letech v září, když vypršelo desetiměsíční moratorium na výstavbu na západním břehu Jordánu a Izrael ho neprodloužil.

Washington se snažil přimět Jeruzalém k novému moratoriu, mimo jiné nabídkou bojových letadel a bezpečnostních záruk, ale neuspěl. „Po značné snaze jsme shledali, že to nevytváří dostatečně pevný základ pro náš společný cíl – rámcovou dohodu,“ řekl mluvčí amerického ministerstva zahraničí P. J. Crowley.

Podle izraelského ministra obrany Ehuda Baraka byla jednání s USA přerušena kvůli úniku depeší amerických diplomatů na veřejnost a krizi v Koreji. Crowley to však popřel. „Strategie se nemění, ale mohla by se změnit taktika. Budeme vést další jednání a pokračovat ve snaze vybudování důvěry, která, doufáme, nakonec přivede obě strany k přímým rozhovorům,“ řekl.

Izrael okupuje západní břeh včetně východního Jeruzaléma, z něhož chtějí mít Palestinci hlavní město svého budoucího státu, od války v roce 1967. Ve více než sto osadách zde žije téměř půl miliónu Židů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků