Hlavní obsah

Radikální islámský duchovní Anwar al-Awlakí (narozený v USA) se vůbec poprvé objevil na videu Al-Káidy na Arabském poloostrově, kterém informovala CNN v úterý. Muž, který je na seznamu nejhledanějších teroristů, jenž má být zabit nebo dopaden, se tvrdě pustil do Spojených států.

USA chtějí poštvat muslimy proti sobě, tvrdí na prvním videu radikální americký klerik

Podle něj je cílem USA v Iráku a v Afghánistánu poštvat proti sobě muslimy. Využívají k tomu obvinění radikálů z atentátů na tržištích, které připisují radikálům. Podle něj s touto taktikou přišel generál David Petraeus, který byl dříve vrchním velitelem amerických sil v Iráku a nyní je stojí v čele Centrálního velitelství, pod které spadají bojiště v Afghánistánu a Iráku.

Al-Awlakí také tvrdil, že USA podnikly v prosinci nálet, při nemž bylo zabito na třicet členů al-Káidy v Jemenu. K útoku se přitom přihlásilo jemenské letectvo, které je však celkem slabé. [celá zpráva]

Al-Awlakí se hlavně zabývá získáváním bojovníků a příznivců pro al-Káidu v Jemenu.

Dopadnout nebo zabít

Na začátku dubna dala americká vláda dala souhlas s operacemi, které by vedly k jeho dopadení nebo zabití. Podle amerických představitelů al-Awlaki přešel od výzev k džihádu proti Spojeným státům k přímému plánování útoků. Jde o mimořádný případ, kdy je na tajném seznamu lidí určených k zabití rodilý Američan.

O al-Awlakim se začalo hovořit loni v listopadu, když vyšlo najevo, že s ním udržoval kontakty americký vojenský psychiatr Nidal Malik Hasan, který na vojenské základně v americkém Fort Hoodu postřílel 13 lidí. S al-Awlakim se osobně znal z americké mešity, v níž duchovní před odjezdem do Jemenu kázal. [celá zpráva]

Al-Awlaki rovněž znal dva z atentátníků z 11. září. S al-Awlakim byl ve styku Nigerijec, který chtěl loni o vánočních svátcích vyhodit do vzduchu letadlo mířící do Detroitu. [celá zpráva]

Osmatřicetiletý al-Awlaki se narodil jako americký občan v prominentní jemenské rodině v Novém Mexiku. Působil jako imám v mešitách v Denveru, v San Diegu a ve Falls Church ve Virginii nedaleko Washingtonu. V roce 2004 se vrátil do Jemenu, kde vyučoval na univerzitě. V roce 2006 byl uvězněn za údajné styky s Al-Káidou a účast v útocích, v prosinci 2007 byl propuštěn. Později byl znovu obviněn a od té doby se společně s dalšími islamisty ukrývá v odlehlé hornaté části Jemenu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků