Hlavní obsah

Střelec z americké základny navštěvoval mešitu s teroristy z 11. září

Střelec z Fort Hood, major Nidal Malik Hasan, navštěvoval stejnou mešitu ve Virginii jako teroristé z 11. září 2001. Se dvěma z nich tam chodil dokonce ve stejnou dobu a poslouchal kázání a výuku radikálního imáma jako oni. V neděli to uvedl britský list The Sunday Telegraph. V Hasanově počítači však zatím nebylo zjištěno, že by s nimi měl jakoukoli elektronickou korespondenci, uvedli američtí vyšetřovatelé.

Střelec z americké základny navštěvoval mešitu s teroristy z 11. září

Podle listu Hasan navštěvoval kontroverzní mešitu Dar al-Hidžráh v Great Falls ve Virginii a to ve stejnou dobu, kdy sem pravidelně docházeli i dva ze skupiny strůjců teroristických útoků na New York a Washington před osmi lety.

Kazatelem tam tehdy byl imám Anwar al-Awlaki, který byl podle vyšetřovatelů "spirituálním vůdcem" atentátníků. Podle muslimského kolegy ze základny Fort Hood se Hasanovi vždy "rozsvítily oči", když hovořil o hlubokém respektu k al-Awlakiho učení.

Hasanovy návštěvy mešity mohou být pro vyšetřovatele z FBI důležitým dílem do skládačky, která by je měla dovést k motivu Hasanova činu. Zatím se jim však nepodařilo najít žádné stopy, že by byl s atentátníky z 11. září v jakémkoli spojení, třeba elektronickou poštou.

Al-Awlaki nyní žije v Jemenu, ještě v srpnu mu ale britské orgány zakázaly formou videokonference oslovit muslimské shromáždění v Londýně, protože ve svých kázáních podporoval útoky na britské jednotky a vyzdvihoval teroristické organizace.

Hasan leží ve vojenské nemocnici a podle posledních zpráv se jeho stav poněkud zlepšil. Bratr útočníka Eyad Hasan prohlásil, že jeho sourozenec je "mírumilovný člověk". V e-mailem zaslaném dopise zároveň vyjádřil naději, že bude právní systém s jeho bratrem zacházet spravedlivě a umožní mu zajistit si obhájce, jakmile nabude vědomí.


Ministryně vnitřní bezpečnosti USA Janet Napolitanová dnes při návštěvě ve Spojených arabských emirátech uvedla, že se její úřad snaží zabránit případnému vzedmutí vlny protimuslimských vášní v USA v reakci na Hasanovu střelbu. Již v sobotu totiž řada muslimských organizací ve Spojených státech projevila obavy z takových možných reakcí a mnohé z nich podobné násilí odsoudila.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků