Hlavní obsah
Kočněvovou věznili syrští rebelové. Foto: Muzaffar Salman, Reuters

Unesená ukrajinská novinářka utekla syrským povstalcům

Ukrajinská novinářka Anchar Kočněvová, kterou loni v říjnu unesli syrští povstalci, dokázala v pondělí uprchnout ze zajetí a v současné době se nachází v bezpečném útočišti v Damašku. O svém útěku informovala na internetu a agentuře AFP to potvrdil příbuzný Kočněvové v Kyjevě Dmytro Astafurov.

Kočněvovou věznili syrští rebelové. Foto: Muzaffar Salman, Reuters
Unesená ukrajinská novinářka utekla syrským povstalcům

"Utekla dnes ráno a je v Damašku u důvěryhodného člověka. Zavolala nám, že je zdravá a živá," řekl AFP Astafurov.

"Nečekali jste to? Vaše Alenka se vám vrátila z říše za zrcadlem, podrobnosti až pak," napsala Kočněvová na svém blogu.  Kočněvová vylíčila, že sama utekla z domu, kde ji rebelové věznili, a ušla asi 15 kilometrů, než narazila na "normální lidi". Ti jí prý pomohli přejít k armádě režimu Bašára Asada.

"Strašili mě, že za každou zdí je hlídka, a tvrdili, že mě nakazí AIDS, ale věděla jsem, že to není pravda. Ale nakonec jsem měla podezření, že mě prostě zabijí a budou tvrdit, že to spáchala armáda," svěřila se Ukrajinka, která je nakloněna vládnoucímu režimu v Damašku.

Únosci nejdříve hrozili popravou

Stav reportérky je prý uspokojivý, ačkoliv během zajetí zhubla o 30 kilogramů. "Celou zimu jsem strávila v místnosti s rozbitým oknem. Když sněžilo, byl sníh i v pokoji. Je zázrak, že jsem vážně neonemocněla," dodala.

Ukrajinská diplomacie se k osvobození Kočněvové nevyjádřila.

Kočněvová byla unesena loni v říjnu. Později se na internetu objevily dva videozáznamy, na kterých prosila ruské a ukrajinské úřady, aby splnily požadavky únosců. Ti zprvu požadovali značnou částku a hrozili popravou rukojmí, pokud Kyjev jejich požadavky do poloviny prosince nesplní. Později ale dali diplomatům další šanci.

Kočněvová před odjezdem do Sýrie žila v Moskvě. V Sýrii pracovala pro ruská a ukrajinská média, neboť mluví plynně arabsky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků