Hlavní obsah
Fazil Say Foto: Profimedia.cz

Turecký soud v pátek znovu odsoudil známého pianistu Fazila Saye za urážku náboženství a udělil mu podmínečný desetiměsíční trest, uvedl deník Hürriyet. Hudebník si stejný rozsudek vyslechl už letos v dubnu, odvolací soud však kvůli procesním pochybením nařídil nový proces. Justice virtuosa stíhá kvůli posměšným poznámkám na Twitteru, kde se vyjadřoval o upjatosti a pokrytectví islámu.

Fazil Say Foto: Profimedia.cz
Tureckému pianistovi potvrdili trest za urážku islámu

Třiačtyřicetiletý Say před soudem poprvé stanul loni na základě udání trojice mužů, kteří si policii na údajně urážlivé komentáře na Twitteru stěžovali. Say přeposlal jedno z čtyřverší básníka z 11. století Omara Chajjáma, který si dělal legraci z muslimské vize posmrtného života. V jiném případě si dělal legraci z muezzina, který narychlo svolával věřící. Psal, jestli muezzin nemá strach, že by přišel pozdě na drink.

Hudebník svou vinu opakovaně popřel a tvrdil, že jeho stíhání má politický podtext. Say je ateista a známý kritik konzervativní vlády premiéra Recepa Tayyipa Erdogana.
V dubnu Say od soudu odešel s desetiměsíčním trestem s podmíněným odkladem na pět let. Krátce nato ale odvolací instance nařídila nový proces. Soud v Istanbulu nyní trest v podstatě potvrdil, zkušební dobu ale stanovil na dva roky. Rozsudek není pravomocný a pianista se může odvolat k Nejvyššímu soudu.

Rozsudek vyvolal kritiku

Sayovo stíhání vyvolalo vlnu kritiky mezi zastánci sekulárního státu a ochránci lidských práv. Země se podle nich dostává kvůli ochraně náboženského cítění muslimů do sporu s právem na svobodu vyjadřování. To podle nich může Ankaře uškodit ve vztahu k EU, jejímž členem by se ráda stala.

Fazil Say je proslulý pianista a skladatel. Během své kariéry hrál jako sólista například s newyorskou nebo berlínskou filharmonií. Několikrát koncertoval i v České republice, v roce 2002 vystoupil na Pražském jaru. V právě započaté koncertní sezóně se stal hlavním hostujícím sólistou Filharmonie Brno. Složil tři symfonie, z nichž nejslavnější je první Istanbulská, nebo skladbu pro klavír a orchestr Thinking Einstein.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků