Hlavní obsah
Americký prezident Donald Trump a předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás během jednání v Bílém domě. Foto: Jonathan Ernst, Reuters

Americký prezident Donald Trump ve středu vůdci palestinské samosprávy Mahmúdu Abbásovi slíbil, že udělá vše nezbytné pro zprostředkování míru mezi Izraelem a Palestinci. Při svém prvním osobním setkání s vůdcem palestinské samosprávy ale prezident Spojených států podle agentury Reuters nenaznačil, jak chce dlouhodobě stagnující jednání oživit.

Americký prezident Donald Trump a předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás během jednání v Bílém domě. Foto: Jonathan Ernst, Reuters
Trump slíbil Abbásovi mír na Blízkém východě. Jak toho dosáhne, nenaznačil

Trump při přivítání svého hosta v Bílém domě řekl, že je připraven spolupracovat s Izraelem a s Palestinci na dosažení mírové dohody. „Chceme zajistit mír mezi Izraelem a Palestinci. Dokážeme to,” konstatoval povzbudivě, přestože mírové jednání je už tři roky na mrtvém bodě.

Trump řekl, že je překvapen, jak dobře vůdci Izraele a Palestiny spolupracují, teď je podle něj třeba usilovat o zastavení násilností.

Trump rovněž Abbáse vyzval, aby se palestinští lídři vyslovili jednotným hlasem proti výzvám z palestinské strany vybízejícím k násilnostem vůči Izraeli.

Dva státy neslíbil

Výslovně však neřekl, že se jeho vláda přihlásí k řešení blízkovýchodního konfliktu na základě dvou států - židovského a palestinského, což byla dosavadní americká politika v izraelsko-palestinském sporu.

Abbás připomněl, že jeho cílem je mír na základě existence dvou států v hranicích z roku 1967, a dodal že právě takové řešení prospěje boji s terorismem. Trumpova snaha pokročit v mírovém jednání podle Abbáse otevírá nové možnosti.

Palestinské vedení je znepokojeno vstřícnějším přístupem k Izraeli, který Bílý dům začal dávat najevo poté, co Trump vystřídal ve funkci Baracka Obamu. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu byl jedním z prvních zahraničních státníků, kteří Trumpa v Bílém domě navštívili.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků