Hlavní obsah
 

Tělo zabitého novináře zmizelo. Je u místního spolupracovníka, tvrdí Saúdové

Ostatky novináře Džamála Chášakdžího stále nebyly nalezeny. Saúdská Arábie sice v sobotu přiznala, že muž zemřel na jejím konzulátu v tureckém Istanbulu, kde jeho tělo je, ale neuvedla. Sdělila pouze, že ostatky předala „místnímu spolupracovníkovi.”

 
Tělo zabitého novináře zmizelo. Je u místního spolupracovníka, tvrdí Saúdové

Na konzulátu se tělo nenašlo. Spekuluje se, že bylo odvezeno mimo město a pohřbeno. Turecké zdroje spekulují o lese na okraji Istanbulu nebo o městě Yalova, které leží na pobřeží Marmarského moře. Na tato místa mířily dva podezřelé vozy od saúdskoarabského konzulátu v době, kdy měl Chášakdží zemřít.

Turecko se domnívá, že Saúdská Arábie nechce ostatky vydat, protože by se ukázalo, že muž byl před smrtí mučen. Země tvrdí, že Chášakdžímu byly ještě zaživa uřezány prsty a posléze bylo rozřezáno celé tělo.

Princ prý o akce nevěděl

Saudskoarabská prokuratura uvedla, že bylo zatčeno 18 lidí. „Poradce saúdskoarabského královského dvora Saúd Kahtání a zástupce šéfa rozvědky Ahmad Asírí byli propuštěni ze svých funkcí.”

Saúdský novinář Džamál Chášukdží na ekonomickém fóru v Davosu.

Foto: Virginia Mayo, ČTK/AP

Rijád usiluje o to, aby se do země vrátili disidenti, kritici režimu, kteří žijí v zahraničí. Mezi takové patřil i mrtvý muž.

Korunní princ Muhammad bin Salmán podle saúdskoarabského zdroje obeznámeného s dosavadními závěry vyšetřování o konkrétní operaci, jež měla za důsledek Chášakdžího smrt, nic nevěděl, napsala agentura Reuters. Stejně tak o případném únosu.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

Turci dokončili prohlídku rezidence saúdskoarabského konzula

Video: Reuters

Princ prý ale věděl o snaze země dostat zpět kritiky režimu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků