Hlavní obsah
Syrský prezident Bašár Asad Foto: Reuters

Syrský prezident Bašár Asad ve středu řekl vysokým úředníkům damašského předměstí Midan, že se bezpečnostní složky dopustily chyb při potlačování demonstrací. Spojené státy týž den uvalily na Asada a dalších šest vysokých představitelů země sankce za porušování lidských práv, uvedla BBC.

Syrský prezident Bašár Asad Foto: Reuters
Syrský prezident přiznal chyby při potlačování demonstrací, USA na něj uvalily sankce

Americké ministerstvo financí nařizuje zmrazení veškerých aktiv těchto sedmi syrských představitelů v USA a zakazuje americkým soukromým osobám a společnostem vést s nimi jakákoliv jednání.

Sankce se kromě Asada vztahují na viceprezidenta Farúka Šará, premiéra Ádila Safara, ministra vnitra generála Muhammada Ibráhíma Šaara, ministra obrany generála Alího Habíba a na šéfa syrské vojenské rozvědky Abdal Fataha Kudsíju a šéfa politické bezpečnosti Muhammada Zajtúna.

Podobné sankce uvalila před týdnem na 13 syrských představitelů Evropská unie. Na jejím seznamu je i prezidentův bratr, velitel prezidentské gardy Máhir Asad, sám prezident jimi ale postižen zatím nebyl.[celá zpráva]

Asad přiznal pochybení

Podle Asada se pochybení dopustili špatně vycvičení členové bezpečnostních složek, uvedl list Al-Vatan. Dodal, že krizi už Sýrie překonala, přestože pokračují tvrdé zásahy.

Asad podle jednoho z účastníků schůzky „poskytl záruky, že Sýrie překonala krizi a události se blíží ke konci“.

Prezident k pochybením při zásazích sdělil, že tyto záležitosti normálně řeší policie, ale bylo potřeba nasadit více lidí z jiných bezpečnostních složek, které nemají zkušenosti, proto se vycvičí dalších 4000 osob.

„Úkolem bezpečnostních služeb je získávat informace, analyzovat je a předávat je odpovědným úřadům,“ řekl k roli jednotlivých složek.

Stávka neuspěla

Že má Asad situaci pod kontrolou, ukázal i malý ohlas na výzvu opozice ke generální stávce. Ta se měla uskutečnit ve středu. V Damašku i dalších městech ale ve středu zůstaly otevřeny školy, obchody i podniky. Podle AP to znamená, že Asad má v podnikatelské komunitě dostatečnou podporu a že zastrašování občanů vojenskou mašinérií funguje. "Všude je otevřeno," řekl jeden občan Homsu. Lidé si prý nedovolí stávkovat, jestliže v ulicích hlídkují vojáci.

Boje pokračují

Navzdory Asadovým vyhlášením ale pokračují tvrdé zásahy. Syrské tanky ostřelovaly ve středu město Talkalach u hranic s Libanonem, které je obléháno od soboty a je odříznuté od elektřiny, vody i od telefonní sítě. Podle jeho obyvatel vojáci zabili 27 účastníků protivládních protestů.

Místní lidé tvrdí, že dělostřelecká palba zasypala hlavní silnici vedoucí do Libanonu a také čtvrti, v nichž bydlí příslušníci turkmenské a kurdské menšiny. Mnoho obyvatel prý před palbou prchlo do Libanonu, ale ostřelování silničního tahu to dalším uprchlíkům ztěžuje. Někteří příslušníci turkmenské menšiny se obrátili s prosbou o pomoc na Turecko. Jeho premiér Recep Tayyip Erdogan je vůči Asadovi stále kritičtější a minulý týden prohlásil, že v Sýrii je už 1000 mrtvých.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků