Hlavní obsah
Na snímku ze soboty 24. února člen syrské civilní obrany Bílé přilby odnáší mladíka zraněného během útoků na Ghútu Foto: ČTK/AP

Syrské vládní jednotky v Ghútě navzdory rezoluci OSN dále válčí

Navzdory sobotní rezoluci Rady bezpečnosti OSN požadující bezodkladné nastolení třicetidenního příměří v Sýrii v neděli ráno syrské vládní síly obnovily bombardování cílů v oblasti syrské východní Ghúty. Oznámila to exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která dění v Sýrii monitoruje. Podle ní vojenské jednotky prezidenta Bašára Asada dvakrát udeřily na periferii města Dúmá ve východní Ghútě.

Na snímku ze soboty 24. února člen syrské civilní obrany Bílé přilby odnáší mladíka zraněného během útoků na Ghútu Foto: ČTK/AP
Syrské vládní jednotky v Ghútě navzdory rezoluci OSN dále válčí

Rada bezpečnosti OSN v sobotu schválila rezoluci žádající příměří v Sýrii, které má začít okamžitě a trvat nejméně 30 dní. Cílem je umožnit humanitární pomoc pro civilisty a evakuaci zraněných a nemocných.

Impulzem k rezoluci byla katastrofální situace ve východní Ghútě, kterou ovládají povstalci. Vládní jednotky zintenzivnily bombardování oblasti začátkem února a jen za poslední týden tam podle SOHR zemřelo na 500 civilistů, včetně 120 dětí. V obležení vládních jednotek tam žije na 400 tisíc lidí.

Boji poničená obklíčená Dúma

Foto: Bassam Khabieh, Reuters

Příměří se ale nemá vztahovat na operace vedené proti extremistům z organizace Islámský stát (IS), teroristické sítě Al-Káida a Fronty dobytí Sýrie (bývalá fronta An-Nusra). Na žádost Ruska byla formulace doplněna o „další osoby, skupiny a hnutí spojené s Al-Káidou a IS, stejně jako další teroristické skupiny určené Radou bezpečnosti”.

Za teroristické skupiny ale považuje syrská vláda a Rusko, které ji podporuje, i některé povstalce, jež podporuje západní koalice.

Dvě nejvlivnější povstalecké skupiny působící v oblasti syrské východní Ghúty, která byla poslední týden cílem intenzivních náletů sil syrského prezidenta Bašára Asada, rezoluci Rady bezpečnosti OSN požadující třicetidenní příměří v Sýrii přivítaly.

Ultrakonzervativní povstalecká skupina Džajš al-Islám (Armáda islámu) a Fajlak ar-Rahman v oddělených prohlášeních slíbily, že budou chránit konvoje s humanitární pomocí, které přijedou do zmíněné povstalecké enklávy ležící poblíž metropole Damašku.

Rebelové rovněž uvedli, že budou dodržovat klid zbraní. Varovali ale zároveň, že odpoví na jakékoli porušení příměří ze strany syrské vlády a jejích spojenců.

Umírají i ženy a děti

Nutnost okamžitého zastavení bojů ve východní Gútě zdůrazňují rovněž zástupci organizace Lékaři bez hranic.

„Nemocnice a kliniky podporované Lékaři bez hranic přijaly za pouhých pět dnů intenzivního bombardování a ostřelování přes 2500 raněných. Zemřelo více než 520 lidí. To vše od neděle 18. února do pátku 23. února,” sdělil Tomáš Bendl, mluvčí Lékařů bez hranic.

Upozornil, že raněných a mrtvých může být i víc, neboť ne ze všech středisek má organizace data.

„Mezi oběťmi jsou často ženy a děti - v pátek 23. února tvořily 58 procent zraněných a 48 procent mrtvých (alespoň dle záznamů devíti zdravotnických zařízení podporovaných Lékaři bez hranic, která dokázala dodat informace),” doplnil Bendl.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků