Hlavní obsah
Zabalené sochy čekají v damašském muzeu na odvoz. Foto: Omar Sanadiki, Reuters

Sýrie podniká rozsáhlou operaci, jejímž cílem je uchránit historické památky před radikály, kteří by je prodali, nebo dokonce zničili. Operaci řídí ředitel syrského úřadu pro památky a muzea Maamún Abdalkarím, který ji ve středu popsal CNN.

Zabalené sochy čekají v damašském muzeu na odvoz. Foto: Omar Sanadiki, Reuters
Sýrie ukrývá památky na utajených místech, aby je nezničili extremisté

„Z Dajr az-Zauru jsme odvezli na 35 000 artefaktů,” uvedl ředitel. „Zachránili jsme tisíce objektů z mezopotámských nalezišť,“ dodal a ukázal na jednu z váz: „Ta je z roku 2000 před naším letopočtem.“ Jedním z největších úspěchů bylo odvezení skoro všech starověkých soch a bust z Palmýry jen pár dnů před tím, než ji v květnu ovládl Islámský stát. [celá zpráva]

„Zachránili jsme na 4000 soch a bust,“ řekl Abdalkarím a dodal, že se v Libanonu podařilo zajistit i desítky římských soch z Palmýry, kterých se už zmocnili překupníci.

Maamún Abdulkarím

Foto: Profimedia.cz

„Jen si představte, kdyby se dostaly do rukou Islámského státu. Jsem si jist, že by je všechny zničil,“ řekl den poté, co se objevila informace, že Islámský stát zabil archeologa v Palmýře. [celá zpráva]

Odmítal prozradit, kde jsou ukryté památky. [celá zpráva]

„Naše děti by nás odsoudily”

Islámský stát ničil asyrské památky v Mosulu, Nimrúdu i starobylé Hatře. „Každý den dostávám špatné zprávy o ničení kulturního dědictví v Sýrii,” řekl Abdalkarím. Popsal, že viděl, jak bylo v Halabu spáleno starobylé tržiště a zničeny chrámy v Mosulu.

Sám proto řídí záchranu nejen z kanceláře, ale byl v Palmýře i v Kurdy dobyté Hasace: „V naší organizaci je 2500 lidí. Jsme vládní úřad, ale pracujeme i v oblastech, které jsou pod kontrolou opozice.“ Samozřejmě s výjimkou míst, kde působí radikální skupiny Fronta An-Nusra a Islámský stát, ovlivněné pokřiveným výkladem wahhábismu.

Příprava exponátů na odvoz

Foto: Omar Sanadiki, Reuters

Krédo ředitele je jasné: „Snažím se tlačit všechny Syřany k tomu, aby odvedli maximum pro záchranu kulturního dědictví. Když to neuděláme, odsoudí nás v budoucnu naše děti.“ Abdalkarím závodí s časem, ale pomáhají mu zástupy dobrovolníků, kteří si uvědomují, že díla mají nevyčíslitelnou hodnotu. Artefakty katalogizují a balí, než se odvezou na utajená místa.

Nejsmutnější ředitel

Odvážejí je i z Národního muzea v Damašku, jehož stěny a sály jsou už prázdné, aby vzácná díla nezničily střepiny z minometných granátů. Právě střepina v zahradě zabila zástupce vedoucího laboratoře.

“Jsem nejsmutnější ředitel na světě,“ poznamenává Abdalkarím, který ukazuje, že se syrský režim a syrský lid snaží i v obtížné válečné situaci dělat pro záchranu památek vše. Jak poznamenává CNN, jeho tým se připravuje na dobu, kdy bude moci opět díla vystavit.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků