Hlavní obsah
Poničená budova na ulici na předměstí Damašku Foto: Reuters

Sýrie předala Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW) v Haagu seznam svých chemických zbraní včetně názvu, typu, množství a místa jejich uskladnění. Damašek tak splnil požadavek obsažený v rusko-americké dohodě ze 14. září ve stanoveném termínu. OPWC podrobnosti o dokumentu nebude zveřejňovat.

Poničená budova na ulici na předměstí Damašku Foto: Reuters
Sýrie předala světu seznam svých chemických zbraní

"OPCW potvrzuje, že obdržela od syrské vlády očekávaný seznam" syrského chemického arzenálu, citovala AFP z e-mailu Organizace pro zákaz chemických zbraní. "Technický sekretariát prověřuje získanou informaci," uvádí se v něm dále.

První verzi seznamu obdržela haagská organizace od Sýrie už v pátek. Nejmenovaná mluvčí OPCW ho ale podle agentury Reuters označila za částečný dokument a zdůraznila, že organizace čeká od Damašku více. Neupřesnila ale, co v dokumentaci ještě chybělo.

Mluvčí OPCW Michael Luhan dnes podle agentury AP zopakoval své páteční prohlášení, že organizace nezveřejní žádné podrobnosti o obsahu dokumentu.

Obrovský chemický arzenál - odhadem 1 000 tun

Sýrie vlastní odhadem 1000 tun chemických látek, které se zavázala zlikvidovat na základě rusko-amerického návrhu s cílem odvrátit americký úder na Sýrii v reakci na chemický útok u Damašku z 21. srpna. Tento plán, na němž se ministři zahraničí USA a Ruska shodli minulou sobotu v Ženevě, ukládá režimu v Damašku deklarovat do týdne - tedy do soboty - jeho chemický arzenál, včetně názvu, typu a množství jednotlivých otravných látek a místa jejich uskladnění. Syrské chemické zbraně pak mají být do poloviny příštího roku vyvezeny ze země a zlikvidovány.

Syrský prezident Bašár Asad ve středu v rozhovoru pro americkou televizi Fox News odhadl náklady na likvidaci syrských chemických zbraní na jednu miliardu dolarů a časovou náročnost tohoto procesu nejméně na jeden rok. Experti ovšem pochybují, že se v podmínkách občanské války v zemi vůbec podaří rusko-americký plán realizovat.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků