Hlavní obsah
 

Situace ještě bude gradovat. Lídr Hamásu pohrozil dalšími útoky proti Izraeli

Lídr politického křídla Hamásu Ismáíl Haníja v sobotu prohlásil, že skupina neustoupí útokům izraelských vojsk. Pohrozil přitom, že bojovníci Hamásu zatím nevyužili veškeré prostředky, které mají k dispozici. Informovala o tom agentura AP. Prohlášení přichází v době intenzivních bojů mezi Izraelem a radikálním hnutím Hamásem, které vládne v Pásmu Gazy.

 
Situace ještě bude gradovat. Lídr Hamásu pohrozil dalšími útoky proti Izraeli

Haníja hovořil před velkým davem v katarské metropoli Dauhá. Prohlásil, že "odpor je nejkratší cestou do Jeruzaléma" s tím, že Palestinci nebudou akceptovat nic méně než palestinský stát, jehož hlavním městem bude Jeruzalém.

"Sionistický nepřítel udeřil na Gazu, srovnal se zemí výškové budovy, podnikl masakry," řekl Haníja s tím, že s eskalací izraelských útoků "zesílí odpor na vyšší úroveň".

Ismaíl Haníja na archivním snímku z roku 2014

Foto: Adel Hana, ČTK/AP

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu večer řekl, že Izrael bude pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné, ale bude se snažit nadále co nejvíce chránit civilisty. Vinu za současné boje připsal Hamásu.

Při izraelském náletu v Gaze byla v sobotu zničena výšková budova, kde měla kanceláře americká tisková agentura The Associated Press (AP) a katarská televize Al-Džazíra. Podle izraelské armády objekt využívalo vojenské křídlo Hamásu k rozvědné činnosti. Armáda před zničením budovy varovala, aby umožnila včasnou evakuaci.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Po izraelském náletu na Gazu se zřítila výšková budova, kde sídlila světová média

Video: AP

Násilnosti mezi Izraelem a Hamásem nyní eskalovaly nejvíce od poslední války v roce 2014. Konflikt se výrazně zostřil v pondělí večer, když Hamás a další teroristická skupina Islámský džihád začaly z Pásma Gazy ostřelovat izraelské území, na což Izrael odpověděl masivními nálety.

Ostřelování předcházely koncem ramadánu vícedenní střety Palestinců s izraelskou policií v Jeruzalémě, městě s klíčovým významem pro obě strany. Hamásem vedené ministerstvo zdravotnictví hlásí zatím 145 mrtvých včetně 41 dětí. Izrael na své straně registruje deset mrtvých včetně dvou dětí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků