Hlavní obsah

Sarin v Sýrii nejspíš nepoužil Asad, ale povstalci, uvedla OSN

Syrští povstalci bojující proti režimu prezidenta Bašára Asada zřejmě použili nervový plyn sarin. Podle členky nezávislé vyšetřovací komise OSN Carly Del Ponteové to naznačují svědectví, která od zdravotníků a obětí občanské války v této blízkovýchodní zemi shromáždili vyšetřovatelé OSN. Dosud ale nezískali žádný důkaz, který by ukazoval, že chemické zbraně použily syrské vládní síly.

Sarin v Sýrii nejspíš nepoužil Asad, ale povstalci, uvedla OSN

"Naši vyšetřovatelé v sousedních zemích vyslýchali oběti, lékaře... a podle zprávy z minulého týdne, kterou jsem viděla, tu na základě způsobu léčby obětí jsou silná, konkrétní podezření, zatím ale nikoli nevyvratitelný důkaz použití sarinu," prohlásila v neděli podle agentury Reuters Del Ponteová v rozhovoru se švýcarsko-italskou televizí. O tom, kdy nebo kde mohl být bojový plyn sarin použit, se ale nezmínila.

Asadova vláda a povstalci se navzájem viní z provedení tří útoků chemickými zbraněmi. [celá zpráva] Dva z nich se údajně odehrály v březnu a třetí loni v prosinci.

Nasazení sarinu u Halabu prokázaly i testy provedené britskou laboratoří. [celá zpráva]

Spojené státy na konci dubna na základě nepotvrzených zpráv tajných služeb uvedly, že v Sýrii bylo použito menší množství chemických zbraní, pravděpodobně sarinu. Americký prezident Barack Obama tehdy připustil, že zatím není známo, kdo tak učinil. [celá zpráva] Nasazení chemických zbraní ale podle něj znamená "obrat" v přístupu k řešení syrské krize.

Během více než dvou let bojů bylo v zemi zabito nejméně 70 000 lidí. Izrael podle nejmenovaných izraelských a západních činitelů v Sýrii počínaje nocí ze čtvrtka na pátek během 48 hodin provedl dva letecké údery. [celá zpráva] Cílem bylo podle izraelských zdrojů zabránit převozu zbraní libanonskému militantnímu hnutí Hizballáh.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků