Hlavní obsah

Saddám Husajn nevěřil, že USA Irák napadnou

Bývalý irácký diktátor Saddám Husajn schválně ponechal světové velmoci v domnění, že Irák má zbraně hromadného ničení. Chtěl tak zastrašit sousední Írán. Nepočítal prý s útokem USA. V americké televizi CBS to řekl agent FBI George Piro, který Husajna v roce 2003 vyslýchal.

Saddám Husajn nevěřil, že USA Irák napadnou

"Řekl mi, že se původně přepočítal... co se úmyslů prezidenta Bushe týče," uvedl Piro. "Myslel, že Spojené státy zasáhnou (proti Iráku) podobným způsobem jako v roce 1998... čtyřdenním leteckým útokem. Ten (Husajn) přežil a byl ochoten přijmout tento způsob útoku," dodal Piro.

Husajn kromě Íránu, s nímž Irák vedl v 80. letech válku, udržoval pověru o jaderných zbraních také proto, že chtěl být ve světě vnímám jako silný.

Právě skutečnost, že Irák nedoložil zničení všech dříve vlastněných zbraní hromadného ničení, byla jedním z hlavních důvodů, proč v březnu 2003 začaly americko-britské útoky na Irák. V květnu téhož roku oznámil americký prezident Bush konec velkých bojových operací v zemi a vítězství Spojených států a jejich spojenců.

Irák žádné zbraně hromadného ničení neměl, což později přiznaly i USA. Husajn se po začátku války skrýval, později byl nalezen a odsouzen k trestu smrti. Popraven byl v prosinci 2006, tři roky po svém dopadení.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků