Hlavní obsah
Jigal Amir, vrah izraelského premiéra Jicchaka Rabina před soudem v Tel Avivu. Foto: ČTK

Izrael je pobouřen výpovědí Jigala Amira, vraha izraelského premiéra Jicchaka Rabina, který bez vědomí věznice poskytl rozhovor izraelským televizím. I z krátkých ukázek je patrné, že svého činu nelituje. Televize proto ustoupily od plánu odvysílat v pátek večer s Amirem celý rozhovor. Ředitelství věznice mu zakázalo návštěvy rodiny a přestěhovalo ho do věznice na jihu země, kde jsou Palestinci.

Jigal Amir, vrah izraelského premiéra Jicchaka Rabina před soudem v Tel Avivu. Foto: ČTK
Rabinův vrah svým interview pobouřil Izrael, prý ho inspiroval Šaron

Jak by bylo snadné Rabina zabít, si Jigal Amir uvědomil na jedné svatbě, kde byl někdejší izraelský premiér hostem. Měl totiž jen jednoho bodyguarda.

"Jestliže jsem si s ním mohl potřást rukou, snadno bych ho mohl i zastřelit, kdybych chtěl,“ uvedl na doživotí odsouzený Amir v rozhovoru pro kanál 10. "Byl jsem vevnitř s pistolí, viděl jsem, že je to snadné a říkal jsem si, že v dalších letech bych mohl litovat, že jsem ho nezabil,“ dodal atentátník.

:. Jicchak Rabin (vpravo) a tehdejší ministr zahraničí Šimon Peres na manifestaci proti násilí, po níž Rabina zastřelil židovský extremista Jigal Amir.foto: ČTK

Amir také vysvětlil, co ho k činu inspirovalo. Prý "všichni, kdo rozumí armádě“. Jmenoval bývalého premiéra Ariela Šarona, bývalého náčelníka štábu a ministra Refaela Ejtana a zavražděného ultrapravicového ministra Rechavama Ze'eviho. "Všichni vojenští experti říkali, že dohoda z Osla je katastrofou,“ argumentoval Amir. Dohodu v roce 1993 podepsal právě Rabin a palestinský předák Jásir Arafat.

Protesty v celém Izraeli

Když kanál 2 odvysílal upoutávku na rozhovor, ozvala s protesty nejen Rabinova rodina, ale také mnoho jiných Izraelců. Kanál 2 pořad z programu stáhl, Kanál 10, který ho pořídil, ho uvede ve zkrácené verzi.

Správu věznice, v níž si odpykává trest, šokovalo, že Amir poskytl telefonicky médiím rozhovor, i když to má zakázáno. Věznice mu zpřísnila režim a zrušila některé z výhod, kterých požíval. Za trest teď Amira nesmí navštěvovat rodina a byl převezen z věznice v centru Izraele do věznice na jihu Izraele, kde si odpykávají tresty Palestinci.

Amir zastřelil Rabina 4. listopadu 1995 na shromáždění v Tel Avivu. Bylo mu tehdy 27 let a odsouzen byl v následujícím roce. Ve vězení dostal možnost oženit se a zplodit dítě.

Loňské narození jeho syna vzbudilo v Izraeli nevoli stejně jako to, že obřad obřízky vyšel na 12. výročí Rabinovy smrti.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků