Hlavní obsah
Vlny explozi a atentátů prohlubují obavy, že se Irák znovu propadá do sektářské války. Foto: Thaier al-Sudani, Reuters

Pumové útoky v Iráku mířily na hráče a diváky fotbalu

Pumové útoky v Iráku se v posledních dnech zaměřily na hráče a diváky fotbalových zápasů. V sobotu v souvislosti s tím zemřelo v Bagdádu a okolí sedm lidí. Další tři oběti si vyžádal výbuch pumy na rušném tržišti v městečku západně od Bagdádu.

Vlny explozi a atentátů prohlubují obavy, že se Irák znovu propadá do sektářské války. Foto: Thaier al-Sudani, Reuters
Pumové útoky v Iráku mířily na hráče a diváky fotbalu

Sobotní výbuchy jsou součástí letošního trendu eskalace útoků vesměs sunnitských militantních skupin. Od počátku letošního dubna bylo při pumových a dalších ozbrojených útocích v Iráku zabito přes 2000 lidí. Nejhorším měsícem byl květen, kdy takto zemřelo přes 1000 lidí, což byl nejvyšší měsíční počet od krvavých let 2006-07.

Bomba v kavárně v centru Bagdádu zabila čtyři mladíky, kteří se tam sešli ke sledování fotbalového zápasu mezi Irákem a Chile. V Mukdadiji, 80 kilometrů severovýchodně od Bagdádu, vybuchly dvě pumy poblíž fotbalového stadionu a zabily tři hráče.

V pátek dvě exploze v sousedství fotbalového stadiónu asi 30 kilometrů jihovýchodně od Bagdádu zabily pět hráčů. Ve čtvrtek večer se oběťmi výbuchů stalo celkem 36 lidí sledujících televizní fotbalový zápas v kavárnách v Bagdádu, Džbale a Bákubě. Důvody útoků na hráče a diváky fotbalu nejsou podle agentury Reuters zatím jasné.

Vlny explozi a atentátů prohlubují obavy, že se Irák znovu propadá do sektářského konfliktu mezi sunnity a šíity. Choulostivou rovnováhu mezi těmito dvěma odnožemi islámu stále více narušuje občanská válka v sousední Sýrii.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků