Hlavní obsah

42 lidí zemřelo a dalších nejméně 500 bylo v pátek zraněno při dvou explozích náloží v severolibanonském Tripolisu. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na novou bilanci libanonských zdravotnických a bezpečnostních zdrojů. První výbuch se ozval ve chvíli, kdy sunitští muslimové opouštěli po pátečních modlitbách mešitu al-Takwa. Druhá exploze zazněla podle BBC o pět minut později a zasáhla mešitu al-Salám.

Přes 40 mrtvých při atentátech v Libanonu

K odpovědnosti za útoky se zatím nikdo nepřihlásil, má se však za to, že v pozadí je sektářské násilí. První oficiální bilance libanonského ministerstva zdravotnictví hovořila o 27 mrtvých a 358 zraněných.

Podle očitých svědků, na které se odvolává agentura AP, způsobily exploze velké materiální škody. Mrtvá těla zůstala ve spálených autech před tripoliskou mešitou al-Takwa, kde vybuchla první nálož. Výbuchy vážně poničily široké okolí; druhá exploze způsobila rozsáhlé škody na obytných domech ve čtvrti Mína.

První výbuch zasáhl věřící, kteří odcházeli po pátečních modlitbách z mešity al-Takwa.

Foto: Omar Ibrahim, Reuters

Dnešní výbuchy následovaly týden po pumových útocích v Bejrútu, kde sebevražedný atentátník ve svém automobilu odpálil nálož a zabil 27 lidí.

V pozadí sektářského násilí jsou spory mezi sunnitskou většinou a šíitskou sektou alávitů, k níž se hlásí rodina syrského prezidenta Asada.

Dvojice výbuchů zabila nebo zranila téměř 400 lidí.

Foto: ČTK/AP

Libanonská armáda dnes oznámila, že její vojáci zadrželi na severovýchodě země nákladní automobil s "velkým množstvím" plynových masek. Vůz objevili nedaleko syrských hranic. Zda do Sýrie směřoval, není z dostupných zpráv jasné.

Média spekulují, že náklad může souviset s informacemi o údajném středečním chemickém útoku na předměstí syrského hlavního města Damašku. Podle syrské opozice při něm zahynulo až 1700 lidí. Syrský režim odmítá, že by jeho jednotky použily chemickou munici.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků