Hlavní obsah
Izraelský hasič míjí dohořívající trosky domu. Foto: Ronen Zvulun , Reuters

Rozsáhlý lesní požár, který propukl ve čtvrtek na severu Izraele, se nedaří stále zvládnout. Už si podle listu Ha´arec vyžádal 42 obětí a v sobotu si vynutil další evakuace. Zasáhl vesnici umělců Ein Hod a Nir Etzion.

Izraelský hasič míjí dohořívající trosky domu. Foto: Ronen Zvulun , Reuters
Požár v Izraeli se nedaří zvládnout

Oheň od čtvrtka spálil více čtyři tisíce hektarů lesního porostu se čtyřmi milióny stromy.

Na 17 000 lidí, včetně šesti stovek vězňů, muselo být evakuováno z pohoří Karmel kolem izraelského města Haify, které se ocitlo v obklíčení plamenů. Mezi oběťmi je 36 vězeňských dozorců, kteří jeli autobusem do místní věznice, aby pomohli s evakuací vězňů.

Zasaženy byly i Karmelský lesní hotel a rezervace Haj-bar, ze které se musela evakuovat zvěř. Plameny se také blíží k univerzitě v Haifě a k haifské čtvrti Denya.

Spálená dům v kibucu Beit Oren

Foto: Nir Elias, Reuters

Izraelská lesní správa uvedla, že oheň zničil na 3400 hektarů půdy s více než čtyřmi miliony stromů. Podlé médií jde o největší lesní požár v dějinách Izraele.

Požár stále zuří plnou silou, i když byly nasazeny vodní bombardéry z Francie, Turecka, Řecka, Kypru a Ruska. Nasazen je i ruský stroj, který unese 42 000 litrů vody a v akci je také deset izraelských strojů.

Řecký vodní bombardér zasahuje v Izraeli.

Foto: Ronen Zvulun , Reuters

Mluvčí izraelských hasičů Joram Levy řekl: „Mezinárodní pomoc, kterou jsme dostali, je ohromná a mohla by pomoci uhasit požár v sobotu v noci.

Mluvčí policie Mickey Rosenfeld ale varoval, že změny větru a teploty i další faktory by mohly prodloužit hasební práce na dalších 24 až 48 hodin.

Hasiči spí po zásahu v Ein Hod

Foto: Nir Elias, Reuters

Rosenfeld dodal, že oheň pravděpodobně nebyl založen úmyslně, ale vnikl z nedbalosti. Jiný mluvčí regionální policie podle agentury AFP sdělil, že příčinou neštěstí mohla být nedbalost blíže nespecifikované rodiny.

Hašení domu v oblasti Ein Hod

Foto: Nir Elias, Reuters

Podle vyšetřovatelů zřejmě vzplál domovní odpad a vyhozené pneumatiky. Výslech dvou zadržených podezřelých ze založené požáru ukázal, že to neudělali.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků