Hlavní obsah
Následky útoku na evakuační konvoj v oblasti ar-Rášidín na předměstí Aleppa. Foto: Thiqa News Agency, ČTK/AP

Počet mrtvých při sobotním útoku na konvoj v Sýrii stoupl na 126

Při sobotním útoku na konvoj autobusů v Sýrii zahynulo nejméně 126 osob, z toho 68 dětí. Čerstvou bilanci zveřejnila v neděli exilová organizace ochránců lidských práv (SOHR). Dosud se hovořilo o 112 mrtvých.

Následky útoku na evakuační konvoj v oblasti ar-Rášidín na předměstí Aleppa. Foto: Thiqa News Agency, ČTK/AP
Počet mrtvých při sobotním útoku na konvoj v Sýrii stoupl na 126

Útok se stal na místě, kde čekali lidé evakuovaní z několika lokalit. Sebevražedný atentátník odpálil nákladní auto s výbušninou u kolony 75 autobusů, v nichž byli převážně šíitští obyvatele vesnic Fúa a Kafrája, kteří čekali na vpuštění do Halabu (Aleppa). Podle SOHR bylo 98 obětí z těchto šíitských vesnic.

Jejich evakuace je součástí výměny, v jejímž rámci se přemisťují civilisté i opoziční bojovníci ze čtyřech obléhaných měst a vesnic. Týká se rovněž měst Zabadání a Madájá, obléhaných spojenci syrské armády.

Z Fúji a Kafráji má podle dohody odejít asi 16 000 šíitských občanů, ze Zabadání a Madáji pak všichni sunnitští povstalci a jejich rodiny. Podle SOHR byla evakuace šíitských vesnic rozvržena do 60 dní. Ve všech čtyřech lokalitách je podle OSN vystaveno obtížené humanitární situaci na 60 000 lidí.

Agentura AFP napsala, že evakuace má dnes pokračovat. V pátek vyjelo ze čtyř daných míst 7000 osob. Ramí Abdar Rahmán ze SOHR řekl, že se dnes autobusy vydaly znovu na cestu. Pět autobusů s lidmi z měst Zabadání a Madájá vyjelo z Ramúsy u Halabu, kde je pozastavily provládní jednotky, a stejný počet autobusů se šíity vyjel z Rášidínu, kde je zablokovali povstalci.

Šíité se mají přesídlit do oblastí u Damašku a do provincie Latákíja, což jsou místa, kde žije hlavně alávitská menšina, která Sýrii vládne. Lidé z Madáji a Zabadání odjíždějí do severní provincie Idlib, kam se uchýlila většina oponentů režimu s rodinami.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků