Hlavní obsah
Židovské sídliště Ramot na okupovaném západním břehu Jordánu Foto: Ronen Zvulun, Reuters

Po nástupu Trumpa schválil Izrael stavbu domů v okupovaném východním Jeruzalémě

Jeruzalémská radnice v neděli schválila výstavbu stovek nových bytů v okupovaném východním Jeruzalémě, uvedly stanice BBC a ABC. Schválení plánu bylo na žádost premiéra Benjamina Netanjahua odloženo, protože rozšiřování židovských osad vyvolalo pobouření bývalého prezidenta Baracka Obamy.

Židovské sídliště Ramot na okupovaném západním břehu Jordánu Foto: Ronen Zvulun, Reuters
Po nástupu Trumpa schválil Izrael stavbu domů v okupovaném východním Jeruzalémě

„Nakonec už můžeme stavět,“ přivítal rozhodnutí radnice tajemník jeruzalémského starosty Meir Turgeman. Magistrát schválil výstavbu 566 nových bytů na sídlištích Pisgat Zeev, Ramat Šlomo a Ramot.

Uvedl, že hlasování bylo odloženo na přání Benjamina Netanjahua před prosincovým zasedáním Rady bezpečnosti OSN, odsuzujícím výstavbu židovských osad na okupovaných územích. Spojené státy ji nakonec nevetovaly, Izrael to pobouřilo.

„Řekli jsme, aby se počkalo, než nastoupí Trump do funkce, protože on nemá žádné problémy s výstavbou ve východním Jeruzalémě,“ sdělil agentuře AFP Turgeman: „Když se Donald Trump stal prezidentem, změnila se pravidla hry. Nadále nemáme naše ruce svázané jako v dobách Baracka Obamy.”

Výstavba obytných domů v židovské osadě Ramot

Foto: Ronen Zvulun, Reuters

Trump v prosinci tvrdě zkritizoval americké rozhodnutí poprvé nevetovat protiizraelskou rezoluci.[celá zpráva]

Výstavbu osad na okupovaných územích zakazuje mezinárodní právo. Izrael ho však nerespektuje.

Podle Palestinců tyto osady brání řešení konfliktu v podobě dvou nezávislých států. Ve 140 židovských osadách žije na půl miliónu obyvatel Izraele. Jejich výstavbu i před koncem mandátu kritizoval Obama. [celá zpráva]

Izrael už plánuje výstavbu dalších osad. Klíčovou roli bude mít výstavba v Maale Adumin a sousedící oblasti E1. Ty by ještě více ztížily vytvoření palestinského státu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků