Hlavní obsah

Palestinská vláda rozpuštěna, platí výjimečný stav

Palestinský prezident Mahmúd Abbás rozpustil ve čtvrtek večer vládu národní jednoty a na všech palestinských územích vyhlásil výjimečný stav. Abbás tak učinil v reakci na pokračující násilnosti ze strany konkurenčního vládního hnutí Hamás.

Palestinská vláda rozpuštěna, platí výjimečný stav

Násilnosti mezi milicemi obou frakcí si za poslední dny vyžádaly přes 100 obětí.

Ve čtvrtečních střetech padlo podle nemocničních a bezpečnostních zdrojů nejméně 27 lidí. Soupeřící hnutí se přitom v noci na čtvrtek dohodla na předběžných podmínkách příměří.

Hamás vyhodil do povětří i sídlo preventivních bezpečnostních sil Fatahu. Foto: REUTERS/Stringer

Jen v bitvě o sídlo preventivních bezpečnostních sil bylo usmrceno 18 bojovníků a civilistů a 80 dalších utrpělo zranění. Představitelé Fatahu [profil] obvinili členy Hamásu, že z budovy vyvlekli její posádku a sedm jejích členů zastřelili zblízka do hlavy. To potvrdil i jeden z očitých svědků, podle něhož byly oběti zavražděny před zraky svých žen a dětí.

Hamás ovládl Gazu, Fatah hrozí odvetami na Západním břehu

Později se bojovníkům Hamásu povedlo získat vládu i nad sídlem rozvědky, nad nímž, stejně jako nad komplexem preventivních bezpečnostních sil, vztyčili zelenou vlajku svého hnutí.

Bojovníci Hamásu také ve městě Gaza vyhodili do povětří studio rozhlasové stanice Hlas Palestiny, blízké Fatahu, a ukončili tak jeho vysílání v pásmu Gazy. Vysílat dnes přestaly ještě další dvě rozhlasové stanice spojené s Fatahem. Oddíly Hamásu se zmocnily i druhého ze čtyř největších měst v pásmu Gazy, Rafáhu, poté, co ve středu ovládly Chán Júnis.

Patrola na Západním břehu. Foto: REUTERS/Eliana Aponte

Fatah ve čtvrtek naopak pohrozil, že přenese boje na Západní břeh Jordánu, kde má Hamás mnohem slabší pozice. Na důkaz toho jednotky Fatahu v Předjordánsku, konkrétně ve městech Džanín, Nábulus, Jericho, Ramalláh a Betlém, zadržely téměř 90 příslušníků Hamásu.

Obavy Izraele a OSN

Nová situace v Gaze vyvolala velké obavy v Izraeli, který příští týden plánuje vypracovat novou politiku vůči pásmu, jestliže zůstane v rukou Hamásu. Generální tajemník OSN Pan Ki-Mun uvedl, že se musí projednat možnost vyslání mírových sborů do Gazy.

Území pod palestinskou samosprávou se podle pozorovatelů štěpí a pokračují i střety mezi Izraelci a Palestinci. Dvě palestinské rakety Kásam dopadly ve čtvrtek ráno na jih Izraele u města Sderot, jedna poškodila auto, ale nikdo nebyl zraněn.

Při bezpečnostní operaci na Západním břehu Jordánu zabili izraelští vojáci jednoho ozbrojeného Palestince.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Související články

Výběr článků