Hlavní obsah
Syrský prezident Bašár Asad Foto: Sana, Reuters

Nevěřím, že dal rozkaz k použití sarinu, říká o Asadovi jeho britský školitel

Britský oční lékař Edmund Schulenburg, u něhož v letech 1992–94 Bašár Asad absolvoval praxi, nevěří, že dal rozkaz k použití sarinu. „Když si vzpomenu na toho mladého muže, jak jsem ho poznal, pak mě dnešní situace naplňuje smutkem. Nemohu tomu uvěřit,“ řekl listu Daily Mail.

Syrský prezident Bašár Asad Foto: Sana, Reuters
Nevěřím, že dal rozkaz k použití sarinu, říká o Asadovi jeho britský školitel

„Použít chemické zbraně, to není rozhodnutí muže, jehož jsem znal. Možná o tom rozhodli lidé patřící k režimu,“ dodal.

Asad působil na oční klinice v Nemocnici Panny Marie v Londýně. Jeho školitel na něj vzpomíná jako na citlivého mladého muže, zdvořilého a dochvilného.

„Byl nadaný a práci odváděl velmi dobře a precizně. Každý, kdo s ním pracoval, to tak vnímal. Nebyl vůbec nadutý. Nikdy byste neřekli, že je to prezidentův syn,“ řekl a dodal, že Bašár „měl rád hudbu Phila Collinse a Whitney Houstonové a fascinovaly ho moderní technologie a počítače“.

Svět se Asadovi obrátil vzhůru nohama v roce 1994, když jeho starší bratr Bázil zahynul při autonehodě a rodina povolala Bašára, aby se začal připravovat na převzetí úřadu po otci Háfizovi. Do čela režimu se postavil v roce 2000 po otcově smrti.

Související témata

molekulární model nervového plynu Sarin

Foto: Profimedia.cz

Baal býval hlavním z aramejských bohů. Jeho chrám proto patřil k nejhonosnějším stavbám starověké Palmyry.

Foto: Bohuslav Borovička, Právo

Syrský prezident Bašár Asad v parlamentu

Foto: Reuters

Schulenburg se vyslovil proti útoku na Sýrii s tím, že by uvítal dialog mezi bojujícími stranami. „Zdá se mi, že Bašár teď má na výběr několik možností, avšak svůj osud už nemá pod kontrolou,“ uzavřel.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků