Hlavní obsah
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu Foto: Nir Elias, Reuters

Netanjahu se omluvil za slova o houfech Arabů

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu se omluvil za svůj výrok před volbami, v němž varoval před nástupem levice kvůli houfům arabských voličů. Netanjahu, jehož se prezident Reuven Rivlin po vítězných volbách chystá pověřit sestavením nové vlády, za svá slova sklidil kritiku i ve Spojených státech. Podle Washingtonu nad nimi nejde jen tak mávnout rukou.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu Foto: Nir Elias, Reuters
Netanjahu se omluvil za slova o houfech Arabů

„Vím, že slova, která jsem vyřkl před několika dny, některé izraelské občany zranila,“ uvedl Netanjahu a dodal, že výroku lituje. Izraelské Araby prý nechtěl urazit. „Mé kroky v úřadu premiéra, včetně masivních investic do menšin, dokazují, že opak je pravdou,“ prohlásil Netanjahu, který doufá, že novou koalici sestaví do tří týdnů.

Premiér v den voleb minulý týden na Facebooku varoval své příznivce, že je vláda pravice ohrožena, protože „volí houfy Arabů“, které levicové organizace v autobusech sváží k volebním místnostem.

Vysloužil si tím kritiku i v USA. Poradce Bílého domu Denis McDonough v pondělí řekl: „Nemůžeme předstírat, že tyto poznámky nikdy nepadly.“ Mluvčí ministerstva zahraničí Marie Harfová dodala: „Když něco říkáte, tak na slovech záleží. A když pak o dva dny později řeknete něco jiného, pak nevíme, čemu věřit.“

Spojené státy marně tlačí na mírové vypořádání mezi Izraelem a Palestinci. Netanjahu v kampani také slíbil další výstavbu na okupovaných územích, což USA kritizují, a oznámil, že když mu Izraelci dají možnost vládnout dál, nedopustí vznik samostatného palestinského státu. Také tento výrok vzal po volbách zpět.

Kritiku zahraničí odmítá. „Domnívám se, že nikdo zvenčí by neměl zasahovat do našich demokratických procesů,“ uvedl v pondělí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků