Hlavní obsah
Rakety Scud používal především Saddám Husajn. Foto: Profimedia.cz

NATO hlásí ze Sýrie další útok raketami Scud

Syrská vláda ve čtvrtek opět použila v bojích proti svým oponentům rakety Scud. Oznámila to v pátek Severoatlantická aliance. Od minulého týdne je to druhý případ nasazení těchto zbraní během syrské krize.

Rakety Scud používal především Saddám Husajn. Foto: Profimedia.cz
NATO hlásí ze Sýrie další útok raketami Scud

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen Damašek za raketové útoky kritizoval. "Považuji to za projev zoufalství režimu směřujícího ke svému konci," řekl.

NATO dalo nedávno kvůli předchozím pohraničním incidentům souhlas k vyslání obranných systémů Patriot do Turecka. Útoky raketami Scud, vedené minulý týden na severu Sýrie, obavy Turecka z většího vojenského incidentu v pohraničí posilují.

Syrští povstalci se v těchto dnech snaží dobýt vojenskou základnu, která chrání vojenský průmyslový objekt v severosyrské Safíře. Nejméně sedm z nich při bojích podle opoziční Syrské organizace pro lidská práva padlo.

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Vojenské průmyslové objekty se nacházejí jižně od Halabu a jsou obklopeny vojenskými základnami. Před třemi dny se tam povstalci zmocnili vojenského skladu. Armáda ale později na objekt zaútočila letecky a při náletu přišlo o život asi 20 rebelů.

Boje a protesty v Sýrii trvají od loňského března. Přišlo při nich o život přes 40 000 lidí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků