Hlavní obsah

Egyptská armáda v sobotu vytlačila stoupence Islámského bratrstva a svrženého prezidenta Muhammada Mursího z jedné z káhirských mešit. Násilné střety si v minulých dnech vyžádaly stovky obětí. Armáda odůvodňuje zásahy bojem proti „extremistickým silám” a zvažuje zákaz konzervativního Muslimského bratrstva. Zahraniční státy cesty do Egypta nedoporučují.

Násilné střety v Egyptě pokračují, vláda zvažuje zákaz Muslimského bratrstva

Jestliže sobota byla zřejmě ve srovnání s předchozími dny o poznání méně násilná, bilance obětí pátečních nepokojů přesáhla 170 lidí. Během pátku bezpečnostní složky rovněž zadržely 1118 lidí, které jsou obviněny zejména z terorismu.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Záběry z vnitřku mešity, kde se zabarikádovali demonstranti

Video: Reuters

V sobotu vyvolalo napětí okupace mešity na Ramsesově náměstí zhruba 700 stoupenci Muslimského bratrstva. Armáda budovu obklíčila a dlouho její osazenstvo přesvědčovala, aby ji opustily, což hlavně ženy také dobrovolně učinily. Z minaretu ale na zasahující vojáky několikrát stříleli ozbrojenci. Zatím není zcela jasné, jaké jsou následky.

Mluvčí přechodného premiéra Házima Biblávího uvedl, že předseda vlády navrhuje, aby bylo Muslimské bratrstvo rozpuštěno. Svůj návrh již Bibláví předložil ministrovi sociálních věcí, který má na starosti vydávání povolení pro nevládní organizace. Bratrstvo působí legálně teprve dva roky poté, co byl svržen v roce 2011 autoritářský prezident Husní Mubarak.

Demonstranti podporující Muhamadda Mursího

Foto: Mohamed Abd El Ghany, Reuters

V neděli by se měly opět otevřít egyptské banky a burza, které kvůli nejnovějším nepokojům byly z bezpečnostních důvodů uzavřeny.

Asi 4000 lidí v sobotu demonstrovaly v centru tureckého největšího města Istanbulu, aby vyjádřily podporu islámským konzervativcům v Egyptě. Ty podporuje i turecká vláda.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

Protestující v Káhiře skákali z mostu při útěku před střelbou

Video: Reuters

V Egyptě také zadrželi bratra vůdce sítě Al-Káidy kvůli podpoře svrženého prezidenta Muhammada Mursího. Muslimské bratrstvo zároveň na sociální síti Facebook oznámilo, že při pátečních střetech na káhirském Ramsesově náměstí zemřel i syn jednoho z vůdců Muslimského bratrstva Muhammada Badího.

Ztráty českých cestovních kanceláří kvůli zrušeným zájezdům do Egypta dosáhnou v příštím týdnu desítek milionů korun. Jen největší česká cestovní kancelář Exim tours odhaduje ztrátu za tento víkend na necelých 20 miliónů korun. Podle odborníků se řada menších cestovních kanceláří specializovaných na Egypt může dostat do existenčních problémů. Zájezdy do Egypta výrazně redukovaly i řady cestovních kanceláří v Evropě.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Související články

Výběr článků