Hlavní obsah
Snímek místa exploze v Íránu pořízený satelitem ESA Foto: Uncredited, ČTK/AP

Nad Teheránem se objevila ohnivá koule. Zřejmě exploze v tajném podzemním komplexu

Íránem v pátek ráno otřásl silný výbuch, k němuž zřejmě došlo v horské oblasti východně od metropole Teheránu. Tam se podle mínění analytiků nachází podzemní tunelový systém a vyrábějí se zde rakety. Napsala to agentura AP s odvoláním na sobotní snímky pořízené satelity Evropské kosmické agentury (ESA) Sentinel-2.

Snímek místa exploze v Íránu pořízený satelitem ESA Foto: Uncredited, ČTK/AP
Nad Teheránem se objevila ohnivá koule. Zřejmě exploze v tajném podzemním komplexu

Výbuch podle AP vymrštil k nebi obrovskou ohnivou kouli. Co však při tomto incidentu explodovalo a z jaké příčiny, není jasné.

Neobvyklá reakce íránské vlády po této události nicméně potvrzuje citlivost oblasti, v jejíž blízkosti podle mezinárodních inspektorů islámská republika před dvěma desetiletími testovala silné výbušniny pro aktivování jaderných zbraní.

Výbuch měl způsobit unikající plyn

Státní televize odvysílala omezené záběry údajně z místa exploze. Vidět na nich byly velké zčernalé plynové zásobníky, ale nic jiného v jejich okolí.

Mluvčí ministerstva obrany bez upřesnění řekl, že výbuch způsobil unikající plyn a že nikdo nepřišel o život. Místo přitom označil za veřejně přístupné, což vyvolalo otázku, proč jsou tam vojáci, nikoli civilní hasiči. Televize ve svém zpravodajství tuto věc nevysvětlila.

Srovnání satelitních snímků oblasti před (vlevo) a po explozi

Foto: Uncredited, ČTK/AP

Na satelitních snímcích oblasti vzdálené asi 20 kilometrů východně od centra Teheránu jsou podle AP stovky metrů spálené země, což nebylo patrné na záběrech pořízených o několik týdnů dříve. Budova blízko spáleného místa se podobá stavbě zachycené kamerou státní televize.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků