Hlavní obsah
Nepokoje v Egyptě slábnou. Ilustrační foto Foto: Muhammad Hamed, Reuters

České ministerstvo zahraničí v pondělí zmírnilo varování před cestami do Egypta. Zmírnění přišlo i přesto, že začátek školního roku přinesl do země pyramid novou vlnu protestů, nicméně mnohem menší než tomu bylo minulý měsíc. Ministerstvo původně nedoporučovalo cestovat do celého Egypta, nyní z tohoto varování vyňalo letoviska u Rudého moře, kde je bezpečnostní situace o poznání klidnější.

Nepokoje v Egyptě slábnou. Ilustrační foto Foto: Muhammad Hamed, Reuters
Ministerstvo zmírnilo varování před cestami do Egypta

"Ministerstvo zahraničí dlouhodobě sleduje bezpečnostní situaci v Egyptě. Po bouřlivých letních měsících se bezpečnostní situace v zemi opět relativně zklidňuje a je pod kontrolou vládních ozbrojených složek. S výjimkou rudomořských letovisek (např. Marsa Alam, Hurghada, Šarm al-Šajch) MZV doporučuje cestovat do Egypta pouze v odůvodněných případech (obchod, studium), nedoporučuje však individuální ani organizovanou turistiku," uvedl Černínský palác ve svém prohlášení.

Pokud jde o rudomořská letoviska, v nich nicméně ministerstvo nedoporučuje podnikat turistické výlety mimo turistické resorty. I nadále česká diplomacie varuje před jakýmikoli cestami do severní části Sinajského poloostrova včetně turistického letoviska Taba.

Velké české cestovní kanceláře nicméně situaci v zemi vyhodnotily za klidnější již před měsícem a obnovily letecké zájezdy do Egypta už na začátku září.

Kromě ojedinělých protestů studentů v uplynulých dnech panuje ve velkých egyptských městech klid.

Dočasná vláda, která se ujala moci po svržení Muhammada Mursího, se nyní snaží zemi co nejdříve dostat k parlamentním a prezidentským volbám. Základem je rovněž vytvoření nové ústavy, na které pracuje padesátičlenná skupina expertů. Jak oznámil jejich mluvčí, obnovený základní zákon země by měl být hotový na začátku listopadu. Volby by se pak mohly uskutečnit příští rok v únoru.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků