Hlavní obsah
Protestní šíitských lidský řetěz kolem metropole Bahrajnu Manáma Foto: Reuters

Lidský řetěz obklíčil bahrajnskou metropoli

Tisícovky šíitských demonstrantů v sobotu vytvořily lidský řetěz kolem metropole Bahrajnu Manáma. Nadále požadují uvolnění režimu, který v nevelkém království v Perském zálivu ovládají menšinoví sunnité. Manifestace byla na rozdíl od předchozích dnů pokojná. Vidět podle agentury AP nebylo ani policii.

Protestní šíitských lidský řetěz kolem metropole Bahrajnu Manáma Foto: Reuters
Lidský řetěz obklíčil bahrajnskou metropoli

Situace se v Bahrajnu ještě vyhrotila ve čtvrtek, kdy se odehrály pouliční bitky mezi sunnity a šíity na manámském Perlovém náměstí, což si vyžádalo nejméně 12 zraněných.

Šíité demonstrují v Bahrajnu už třetí týden proti údajné diskriminaci a politickému pronásledování. Nepokoje si zatím vyžádaly sedm obětí.

Dynastie, k níž patří i současný král Hamad bin Ísá Chalífa, vládně Bahrajnu už 200 let. Šíitské protestující však podporují i někteří sunnité. "Jsem součástí lidského řetězu, protože věřím v jednotu," citovala AP osmadvacetiletého sunnita Amála Frída. "Moje láska k Bahrajnu neznamená, že musím být oddaný královské rodině. Chci svá základní práva a odchod zkorumpované vlády," řekl Fríd.

Bahrajn je významný spojenec Západu v oblasti, kudy vedou důležité přepravní cesty ropy a kde se západní zájmy střetávají se zájmy šíitského Íránu. Základnu zde má americká 5. flotila.

Vzhledem k ropnému bohatství Bahrajnu a jeho blahobytu přitom mnohé pozorovatele překvapilo, že je tato země svědkem podobných scén jako v posledních týdnech Tunisko, Egypt, Jemen či Libye.

Kvůli nepokojům byla zrušena Velká cena Bahrajnu, úvodní závod mistrovství světa formule 1, který se měl jet příští víkend.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků