Hlavní obsah
Kurdští bojovníci u Sindžáru. Tento týden se z města stáhli. Foto: Reuters

Jezídové převzali kontrolu nad iráckým městem Sindžár

Ozbrojená skupina iráckých jezídů spřízněných s šíitskými milicemi v úterý převzala kontrolu nad iráckým severozápadním městem Sindžár, které leží blízko hranice se Sýrií a o něž vede Bagdád spor s iráckými Kurdy. S odkazem na obyvatele města o tom informovala agentura Reuters.

Kurdští bojovníci u Sindžáru. Tento týden se z města stáhli. Foto: Reuters
Jezídové převzali kontrolu nad iráckým městem Sindžár

Obyvatelé města uvedli, že jezídská skupina, která si říká Láliš, převzala kontrolu nad celým Sindžárem v pondělí večer poté, co se z oblasti stáhli pešmergové, tedy kurdské jednotky.

„Nebylo tu žádné násilí, skupina Láliš převzala kontrolu nad městem,” popsal v telefonickém rozhovoru jeden z místních obyvatelů.

Foto: Mapy.cz

Centrální vláda v Bagdádu v reakci na referendum iráckých Kurdů, ve kterém se koncem minulého měsíce většina příslušníků této menšiny vyslovila pro nezávislost iráckého Kurdistánu a několika dalších regionů, v pondělí převzala kontrolu nad ropným městem Kirkúk a okolními ropnými poli, což podle agentury Reuters zásadně změnilo poměr sil mezi znesvářenými stranami. [celá zpráva]

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Irácké jednotky dobyly z rukou Kurdů rafinérii v Kirkúku

Video: Reuters

Irácký premiér Hajdar Abádí podle agentury Reuters měl zřejmě podíl i na tom, že se Sindžár dostal pod kontrolu jezídů. Skupina Láliš je spřízněná s Bagdádem podporovanou šíitskou polovojenskou skupinou známou jako Lidové mobilizační síly (PMF).

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků