Hlavní obsah
Hlídková věž OSN na Izraelci kontrolovaných Golanských výšinách Foto: Baz Ratner, Reuters

Izraelský vrtulník zabil na Golanách šest bojovníků Hizballáhu

Libanonské radikální hnutí Hizballáh v neděli oznámilo smrt šesti svých bojovníků při útoku izraelského vojenského vrtulníku na Golanských výšinách. Oznámila to agentura AFP s odvoláním na mluvčího Hizballáhu. Útok potvrdily i zdroje z izraelské armády.

Hlídková věž OSN na Izraelci kontrolovaných Golanských výšinách Foto: Baz Ratner, Reuters
Izraelský vrtulník zabil na Golanách šest bojovníků Hizballáhu

Podle agentury Reuters je mezi mrtvými Džihád Mughníja, syn dnes již mrtvého vojenského velitele Hizballáhu Imáda Mughníji. Ten patřil k nejobávanějším vojenským velitelům tohoto libanonského radikálního hnutí. Zabit byl v Damašku v roce 2008.

O incidentu proti "teroristům" informovala rovněž izraelská strana. Zabití členové Hizballáhu podle Tel Avivu plánovali útoky proti izraelským cílům. Palba z izraelského vrtulníku zasáhla skupinu v době, kdy prováděla inspekci v jedné z vesnic nedaleko hranice izraelského okupačního pásma. Na zásahu se podle izraelských zdrojů podílely i bezpilotní letouny.

Šíitský Hizballáh, podporovaný Íránem, se účastní bojů v Sýrii na straně režimu prezidenta Bašára Asada.

Izrael okupuje 1200 čtverečních kilometrů syrských Golanských výšin od války v roce 1967. Židovský stát území anektoval, ale mezinárodní společenství tento krok neuznalo. Sýrie kontroluje na Golanských výšinách asi 510 kilometrů čtverečních.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků