Hlavní obsah
Izraelští vojáci u obranných systémů Železná klenba (vpravo), Arrow (uprostřed) a Patriot Foto: Profimedia.cz

Izraelský protiraketový systém sestřelil raketu ze Sýrie

Izraelská armáda poprvé použila moderní systém protiraketové obrany a sestřelila jednu z raket vypálených ze sousední Sýrie. Izraelská letadla předtím útočila na cíle v Sýrii. Podle izraelských sdělovacích prostředků jde o zatím nejvážnější konflikt mezi syrskou a izraelskou armádou od zahájení bojů v Sýrii.

Izraelští vojáci u obranných systémů Železná klenba (vpravo), Arrow (uprostřed) a Patriot Foto: Profimedia.cz
Izraelský protiraketový systém sestřelil raketu ze Sýrie

Izrael do konfliktu nezasahuje. Několikrát ale jeho letectvo bombardovalo zbrojní konvoje určené šíitskému Hizballáhu, který v Sýrii bojuje na straně syrské vlády. Armáda cíle svých útoků v Sýrii nikdy nekomentovala, arabské zdroje tvrdí, že i noční nálet cílil na zbraně Hizballáhu a letadla zasáhla několik cílů.

Hizballáh je libanonská skupina, která bojuje proti Izraeli.

Střílela armáda

Ze Sýrie byly na izraelské letouny vypáleny tři rakety a protiraketová baterie Arrow jednu z nich sestřelila. Podle izraelské armády syrská armáda vypálila střely SAM-5 typu země-vzduch. Kam dopadly ostatní rakety, není jasné.

Syrská armáda oznámila, že jedno izraelské letadlo sestřelila, další trefila a třetí přinutila k ústupu. Izraelská armáda tvrdí, že všechna letadla jsou v pořádku.

Systém Arrow je konstruován hlavně pro zachycení mezikontinentálních balistických střel. Rakety země-vzduch jsou určeny k sestřelení letadel nebo jiných raket, vybuchují ve vzduchu a podle izraelského listu The Times of Israel nepředstavují velké nebezpečí pro lidi na zemi.

Podle listu není jasné, proč armáda použila systém Arrow proti raketám SAM, a spekuluje se o tom, že mohlo jít o mylně identifikovanou útočnou zbraň. Armáda oznámila, že se letadla vrátila v pořádku a že nikdo z Izraelců nebyl ohrožen.

Související téma:

Příslušníci libanonského šíitského militantního hnutí Hizballáh.

Foto: Jamal Saidi, Reuters

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků