Hlavní obsah

Náčelník izraelského generálního štábu Dan Haluc (58) se včera stal druhým mužem, jemuž hrozí pád kvůli libanonské válce. Zatímco premiér Olmert je pod palbou za způsob jejího vedení a výsledky, Haluc čelí obvinění ze závažného morálního pochybení: pár hodin po únosu dvojice vojáků Hizballáhem a nedlouho před tím, než Izrael vytáhl do války, totiž šel do banky prodat své akcie.

Izraelský generál Haluc čelí výtkám, že prodal akcie před útokem na Libanon

S odhalením v úterý přišel list Ma'ariv. "Je pravda, že jsem 12. července prodal své portfolio," připustil Haluc v deníku. "Není ale možné spojovat to s válkou. V tu chvíli jsem netušil, že z toho válka bude," dodal a i včera se hájil, že je také občanem se svými civilními starostmi a že je pod úroveň, aby čelil takovéto "nactiutrhačné kampani".

Haluc své podíly prodal tři hodiny po únosu vojáků. Do banky šel ve 12 hodin, tedy v době, kdy špičky země horečně zvažovaly odpověď a následně začalo bombardování Libanonu. Vypuknutí války srazilo ceny některých akcií až o čtvrtinu;  Haluc v té době disponoval podíly v hodnotě zhruba 630 tisíc korun.

Vysocí činitelé v generálním štábu i velitelé invazních operací včera podle listu Ha'arec tvrdili, že Halucovi nezbývá než rezignovat, a to kvůli morálnímu rozměru celé věci. Ha'arec ale upozornil, že může být teoreticky stíhán i za zneužití interních informací.

Poslanec Zevulun Orlev z opoziční pravicové Národní jednoty už vyzval generálního prokurátora Menachema Mazuze, aby zahájil vyšetřování záležitosti. Výzvy k Halucově rezignaci ale přicházely z celého spektra. "Zatímco země hořela, jeho zajímaly jen jeho investice," obvinila generála Collete Avitalová z vládní levicové Strany práce.

Haluc se stal náčelníkem štábu loni v červnu coby vůbec první generál přicházející z letectva. V souvislosti s libanonským tažením je také obviňován, že dlouho spoléhal na vzdušné údery a že zanedbal možnost pozemní ofenzívy.

Izraelci kritizují postup vlády, chtějí propuštění unesených vojáků

Většina Izraelců si v souvislosti s boji v Libanonu přeje rezignaci ministra obrany Amira Perece a zřízení vyšetřovací komise, která posoudí postup vlády ve válce proti libanonskému Hizballáhu.

Průzkum deník Ma´ariv ukázal, že 70 procent Izraelců nesouhlasí s tím, že vláda přistoupila na rezoluci Rady bezpečnosti OSN a ukončila boje, aniž si vymohla propuštění obou vojáků.

Několik desítek příbuzných a známých dvou izraelských vojáků držených Hizballáhem demonstrovalo v pondělí večer na Rabinově náměstí v Tel Avivu proti způsobu, jímž skončila libanonská válka.

"Za pár dní odejdou všichni izraelští vojáci z Libanonu, jediný, kdo tam ale - neozbrojený a bez helmy - zůstane, bude můj bratr a Udi," postěžoval si Benny Regev, jehož bratra Eldada a Ehuda Goldwassera Hizballáh zajal 12. července na společné hranici a tím spustil celou válku.

Zkraje konfliktu premiér Ehud Olmert tvrdil, že boje neskončí, dokud si židovský stát nevybojuje návrat obou záložníků. Nyní však vláda zvažuje jejich výměnu za bojovníky Hizballáhu. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků