Hlavní obsah
Foto: Profimedia.cz

Izraelští ministři ve středu povolili vývoz některého zboží z palestinského pásma Gazy. Zmírnili tím blokádu, kterou Izrael proti tomuto území uplatňuje.

Foto: Profimedia.cz
Izrael povolil export vybraného zboží z pásma Gazy

Izrael dovozní omezení zmírnil už dříve - po tragickém zásahu proti turecké humanitární flotile. Izraelci při něm v květnu zabili devět aktivistů.

Blokáda pak zůstala v platnosti pro dovoz zbraní a materiálu využitelného k výrobě raket a další munice. Ostatní zboží dostalo zelenou, stavebniny pak jen pro mezinárodní projekty, nikoli pro stavby, na něž dozírá výhradně Hamás.

Toto radikální hnutí, nepřátelské vůči Izraeli, Gaze vládne od roku 2007. Smyslem blokády je zamezit dozbrojování Hamásu.

Předchozí uvolnění blokády se netýkalo exportu. Ministři odpovědní za bezpečnost ve středu rozhodli, že z Gazy bude moci být exportován textil nábytek a zemědělské produkty. Zboží bude určeno západnímu břehu Jordánu a do cizích zemí vyjma Izraele.

Mluvčí Hamásu to označil za propagandistický tah, který má vzbudit dojem, že Izrael blokádu ukončil.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků