Hlavní obsah
Jásir Arafat Foto: Profimedia.cz

Izrael v pátek po 24 letech přiznal, že jeho tajná služba Mossad zlikvidovala Chalila Vazíra, zástupce tehdejšího palestinského vůdce Jásira Arafata. Informaci zveřejnil deník Jediot Achronot, který měl informaci k dispozici už 12 let. Teprve nyní ji ale vojenská cenzura dovolila zveřejnit.

Jásir Arafat Foto: Profimedia.cz
Izrael po 24 letech přiznal, že zlikvidoval Arafatova zástupce

Likvidační akci v roce 1988 provedlo komando speciální jednotky Sajeret Matkal, které se vylodilo v Tunisku.

Chalíl Vazír, známý jako abú Džihád, byl dlouholetým Arafatovým přítelem a jedním z hlavních účastníků prvního palestinského protiizraelského povstání z let 1987 až 1993. Už předtím byl zapojen do atentátů. Připisuje se mu například útok na autobus z roku 1978, při němž zahynulo 38 Izraelců.

O operaci roku 2000 těsně před smrtí hovořil s novináři člen komanda Nahum Lev. "Abú Džihád byl zapojen do strašných akcí proti civilistům. Zastřelil jsem ho bez váhání. Dával jsem pozor, abych netrefil jeho ženu," řekl.

Převlékli se za dvojici na dovolené

Arafat vedl Organizaci pro osvobození Palestiny (OOP), která v roce 1988 sídlila právě v Tunisku. U jeho břehů přistály roku 1988 čluny s 26 členy izraelské speciální jednotky. Nahum Lev spolu s kolegou převlečeným do ženských šatů postupovali k abú Džihádově domu v Tunisu. Předstírali, že jsou pár na dovolené, Lev nesl krabici, která vypadala jako bonboniéra. Byla v ní ale puška s tlumičem.

Jeden ze strážců dřímal před domem v autě a Lev ho zastřelil. Zbylí členové komanda pak otevřeli vilu a v kuklách všichni vběhli dovnitř. Lev běžel po schodech za kolegou, který abú Džiháda střelil jako první. "Vypadalo to, že abú Džihád drží zbraň. Střelil jsem ho, ale dával jsem pozor, abych netrefil jeho ženu. On zemřel," popsal akci Lev.

Palestinci považují likvidaci abú Džiháda za státem objednanou vraždu. "Nezabil ho voják, zemřel rozhodnutím izraelské vlády a jejího vojenského vedení. Pro nás je vrahem stát Izrael," řekl Mahmúd Alúl, který byl abú Džihádovým asistentem a nyní je členem vedení strany Fatah.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků