Hlavní obsah

Izrael chce za dohodu s Palestinci záruku členství v NATO

Současná izraelská vláda si umí představit, že do několika let vznikne palestinský stát, ale Izraeli by mělo být za dohodu s Palestinci zaručeno členství v NATO. V rozhovoru, který v pátek otiskl izraelský deník Haarec, to řekl bezpečnostní poradce izraelského premiéra Benjamina Netanjahua Uzi Arad. Hovořil také o možné dohodě se Sýrií, která podle něj musí přistoupit na to, že si Izrael ponechá část syrských Golanských výšin.

Izrael chce za dohodu s Palestinci záruku členství v NATO

K mírové dohodě s Palestinci se Arad vyjádřil skepticky zejména proto, že prý zřejmě neexistuje palestinské vedení, s nímž je možné se dohodnout. Určitý druh palestinského státu by podle něj mohl vzniknout do roku 2015, ale dle poradce to bude "stát křehký, spíš domeček z karet". Za dohodu by prý ale USA měly Izraeli zaručit členství v NATO.

Agentura AFP s odvoláním na zdroj z Netanjahuova úřadu oznámila, že premiér řekl německému ministrovi zahraničí Franku-Walterovi Steinmeierovi, že ukončení budování osad by ze západního břehu Jordánu učinilo "Judenrein". Použil nacistický termín znamenající od Židů vyčištěný.

Budování osad zůstává sporným bodem

"Judea a Samaří nemohou být Judenrein," citoval nejmenovaný diplomat Netanjahua z pondělní schůzky. Steinmeier dnes řekl v Berlíně novinářům, že šance na uzavření míru na Blízkém východě je nyní větší něž kdykoli předtím, ale že židovské osady jsou překážkou rozhovorů.

Izraelská vláda hájí právo na budování osad, které považuje za legální, a je ochotna zrušit jedině ty, které vzniky bez jejího povolení. USA se marně snaží Izrael přinutit k tomu, aby zastavil budování ve všech osadách bez rozdílu. Palestinci chtějí, aby byly všechny osady zrušeny.

Netanjahu použil německý termín, aby vyjádřil, že požadavek na zrušení osad se pro Izrael rovná genocidní politice nacistů.

Bývalý izraelský velvyslanec v Německu Avi Primor k tomu prohlásil, že považuje Netanjahuův výrok za nepatřičný, zejména v rozhovoru s šéfem diplomacie země, která se staví proti své nacistické minulosti.

"Nikdo, ani Palestinci, nežádají, aby byl západní břeh Jordánu 'Judenrein'. Dá se předpokládat, že Židé na tomto území budou moci žít i v budoucnu, ovšem s tím, že to nebude území kontrolované Izraelem," řekl Primor.

Izrael nechce vrátit strategické Golany

Izrael v minulosti vedl mírové rozhovory nejen s Palestinci, ale také se Syřany. Ty ale vždy ztroskotaly na požadavku Damašku o navrácení Golan, které Izrael obsadil v roce 1967. Považuje je za natolik strategické území, že se z nich odmítá stáhnout v celém rozsahu. Arad v rozhovoru pro Haarec řekl, že je možné se Sýrií jednat, avšak Syřané musí přistoupit na to, že Izraelci na části Golan zůstanou "ze strategických, vojenských a osadnických důvodů".

Netanjahu v minulosti řekl, že je ochoten znovu otevřít mírový dialog se Sýrií, avšak jakákoli dohoda musí být ve shodě s bezpečnostními potřebami Izraele. Minulá izraelská vláda se Sýrií vyjednávala nepřímo prostřednictvím Turecka, které je ochotno hrát prostřednickou roli i nadále.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků