Hlavní obsah
Titulní strana nového propagandistického magazínu IS nazvaného Rumiyah Foto: SITE Intelligence Group

Islámský stát začal vydávat nový časopis, první číslo vybízí k masakru Australanů

Islámský stát vydal první číslo nového propagandistického magazínu. Internetový časopis Rumiyah vyšel hned v několika jazycích a kromě obvyklé propagandy teroristů obsahuje i výzvu k útokům takzvaných osamělých vlků na cíle v Austrálii. Autenticitu magazínu potvrdila organizace SITE, která aktivity radikálů dlouhodobě sleduje.

Titulní strana nového propagandistického magazínu IS nazvaného Rumiyah Foto: SITE Intelligence Group
Islámský stát začal vydávat nový časopis, první číslo vybízí k masakru Australanů

Proč se Islámský stát rozhodl vydávat nové propagandistické periodikum, když už dva roky vydává občasník Dábiq, není jasné.

Deník The Independent s odvoláním na odborníka na extremismus napsal, že může jít o pokus propagandistů Islámského státu obnovit víru v sílu samozvaného chalífátu poté, co utržil v boji s protiteroristickou koalicí citelné územní ztráty.

„Je to zajímavý bod ve vývoji této (teroristické) skupiny. Zdecimovali jsme jejich velitele a můj odhad je takový, že se ocitli bez vedení a musejí se vypořádat s tím, že už neexpandují,“ cituje britský list Leviho Westa, odborníka na terorismus z Univerzity Charlese Stuarta v Canberře.

Islámský stát navíc neztrácí jen na bitevním poli. Informace, které se z okupovaných území dostaly na Západ, svědčí o tom, že mu docházejí finanční prostředky a potýká se i s poklesem morálky svých bojovníků.

Součástí propagandy IS je i uctívání padlých radikálů

Další spekulace hovoří o tom, že se propagandisté připravují na dobytí syrské vesnice Dábiq, podle níž je původní magazín islamistů pojmenován.

Vesnice má symbolický význam, protože v ní došlo k rozhodující bitvě Osmanské říše s Mamlúckým sultanátem a ideologie Islámského státu tvrdí, že se právě Dábiq stane místem, kde dojde k rozhodující bitvě s křesťanskými západními silami.

Zda Rumiyah vydaný v angličtině, francouzštině, němčině, ruštině, ujgurštině a indonéštině, magazín Dábiq nahradí, nicméně není jasné.

Zabíjejte všechny bezvěrce

Název Rumiyah odkazuje na Římskou říši a její pád, uvedl The Independent. Nový magazín se ale od Dábiqu liší. Není tolik apokalyptický, což by nahrávalo teorii o změně propagandistické strategie vzhledem k situaci na bojišti.

Titulní strana posledního vydání propagandistického magazínu Islámského státu. Extremisté v něm vysvětlují, proč bojují proti Západu.

Je také podstatě podstatně útlejší a využívá již použité materiály. To zase nasvědčuje tomu, že pochází z území okupovaných Islámským státem v Sýrii nebo Iráku.

Vražděte, jak to jen půjde. Všechny

První vydání zdůrazňuje, že jsou nepřáteli a tudíž potenciálními terčem teroristického útoku všichni lidé jiného vydání.

Několik článků je pak věnovaných oslavě zabitých džihádistů.

Pokud jde o výzvy k útokům v Austrálii, zmiňuje Rumiyah mezi cíli operu v Sydney, stadión v Melbourne nebo pláž Bondi, která patří k nepopulárnějším v Sydney. Vybízí takzvané osamělé vlky, aby Australany zabíjeli, jak jen to bude možné.

„Bodejte je, střílejte je, travte je a přejíždějte je auty. Zabíjejte je, kdekoliv je najdete, dokud nebude prázdnota jejich arogance naplněna hrůzou, neocitnou se na kolenou a dokud jim tíha jejich lítosti, že vedli válku proti věřícím, nezlomí vaz. Potom tenhle národ díky vašim obětem zvítězí,“ cituje server Business Insider výzvu v magazínu Rumiyah.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků