Hlavní obsah
 

Islámský stát v Karjatajnu povraždil křesťany

V Karjatajnu, který na začátku dubna osvobodila syrská armáda, Islámský stát povraždil nejméně 21 křesťanů. Asi tři sta jich ve městě přežilo, řekl BBC patriarcha syrské ortodoxní církve Ignatius Aphrem II. Podle něj může být počet obětí vyšší, protože pět křesťanů je nezvěstných.

 
Islámský stát v Karjatajnu povraždil křesťany

Podle patriarchy jsou mezi oběťmi i tři ženy. Část křesťanů byla zavražděna, když se pokusili utéct z města, které ovládl Islámský stát loni v srpnu. Další byli zabiti, protože porušili podmínky pro věřící nemuslimy, tedy židy a křesťany žijící pod vládou muslimů. Ty požadují nejen placení zvláštně daně džizji, ale také zakazují modlení na veřejnosti nebo stavbu nových chrámů.

syrský voják v poničeném chrámu Mar Elian v Karjatajnu

Foto: ČTK/AP

Po obsazení IS zajal stovky obyvatel včetně desítek křesťanů a příbuzní za ně zaplatili výkupné. Ve městě radikálové zbořili i 1500 let starý chrám. Patriarcha také upozornil, že Islámský stát plánoval prodávat mladé křesťanky do otroctví.

Trosky v osvobozeném Karjatajnu

Foto: SANA, Reuters

Dodal ale, že cílem je dosáhnout opět smíru mezi věřícími různých vyznání: „Žijeme v této situaci po staletí, naučili jsme se respektovat jeden druhého i žít jeden s druhým. Můžeme zase žít společně, když nás druzí nechají na pokoji.“

Související téma:

Bojovníci Islámského státu v Sýrii. Ilustrační foto

Foto: ČTK/AP

Po osvobození Karjatajnu a sto kilometrů vzdálené Palmýry autobusy postupně přivážejí obyvatele, kteří uprchli.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků