Hlavní obsah
Američtí specialisté severně od Rakky. Ilustrační foto Foto: Rodi Said, Reuters

Islámský stát přišel o letiště u Tabky, místní přehradě hrozí protržení

Syrské demokratické síly (SDF) vybojovaly v neděli nad islamisty strategické vojenské letiště poblíž města Tabka na severu Sýrie. S odvoláním na SDF o tom informovala agentura Reuters. SDF jsou koalicí kurdských a arabských milicí podporovaných Spojenými státy. Od pátku se snaží převzít kontrolu i nad městem a přehradou Tabka, které podle Islámského státu (IS) hrozí kolaps.

Američtí specialisté severně od Rakky. Ilustrační foto Foto: Rodi Said, Reuters
Islámský stát přišel o letiště u Tabky, místní přehradě hrozí protržení

Vládní letiště padlo do rukou IS v srpnu 2014. Krátce na to islamisté oznámili, že na základně zabili přibližně 200 vojáků režimu prezidenta Bašára Asada. Záznam masakru extremisté šířili po internetu, připomněla agentura AP.

Tabka leží asi 40 kilometrů západně od města Rakka, které je hlavní baštou IS. Islamisté nařídili evakuaci Rakky, protože se obávají možného kolapsu největší syrské přehrady Tabka. Tu podle nich poškodilo koaliční bombardování.

SDF proto v pondělí oznámila, že boje dočasně přerušuje, aby měli technici čas přehradu zabezpečit.

Exilová opoziční Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) s odvoláním na své aktivisty v terénu oznámila, že zhruba čtyři kilometry dlouhá přehrada Tabka nefunguje, IS má ale prý nadále pod kontrolou její hlavní provozní budovy a turbíny.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků