Hlavní obsah
 

Islámský stát potvrdil smrt Bagdádího a stanovil nového vůdce

Teroristická organizace Islámský stát (IS) potvrdila smrt svého vůdce abú Bakra Bagdádího i mluvčího abú Hasana Muhádžira. V audionahrávce, kterou zveřejnila agentura radikálů Amak, je uvedeno také jméno Bagdádího nástupce. Podle agentury Reuters je to abú Ibráhím Hášimí Kurajší, agentura AP nástupce označuje jménem abú Ibráhím Hášimí.

 
Islámský stát potvrdil smrt Bagdádího a stanovil nového vůdce

Bagdádí se zabil na útěku při víkendové operaci amerického speciálního komanda na severozápadě Sýrie. Zemřel při explozi, kterou sám způsobil odpálením nálože, spolu s ním zemřely i jeho tři děti.

Spojenci Američanů v této operaci byli syrští Kurdové. Ti oznámili, že krátce po Bagdádím byl u Džarábulusu zabit rovněž Muhádžir, který byl podle kurdských zdrojů "Bagdádího "pravou rukou".

Hlava teroristické organizace Islámský stát abú Bakr Bagdádí

Foto: Uncredited, ČTK/AP

Mluvčí na nahrávce podle agentury AP vyzývá stoupence Islámského státu, aby přísahali věrnost novému chalífovi. Na adresu Američanů vzkázal: "Neradujte se." "Ó muslimové, ó mudžáhidíni, vojáci Islámského státu...oplakáváme velitele věřících abú Bakra Bagdádího," říká se na nahrávce.

Pentagon ve středu zveřejnil záběry pořízené při zásahu. Bagdádího tělo Američané shodili po identifikaci do moře. Bagdádí kromě sebe zabil ještě dvě děti a v jeho domě zahynuli jeden muž a čtyři ženy, které na sobě měly vesty s výbušninami. Neupřesněný počet ozbrojenců byl zabit v odvetné palbě, když stříleli na americké vrtulníky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků