Hlavní obsah
 

Islámský stát na východě Mosulu slábne, tvrdí americký velitel

Bojovníci Islámského státu ve východní části Mosulu se brání útočícím iráckým jednotkám stále chaběji a vypadá to, že tři měsíce po zahájení vládní ofenzívy jim začínají docházet zdroje a síly. Agentuře Reuters to řekl velitel spojenecké koalice v Iráku americký generál Joseph Martin.

 
Islámský stát na východě Mosulu slábne, tvrdí americký velitel

„Mají na východní straně (města) omezené množství prostředků a skutečnost, že jejich schopnosti slábnou, naznačuje, že tyto prostředky začínají mizet,“ uvedl Martin.

Generál vysvětlil, že ani nálože nastražené obránci z Islámského státu už nemají tak ničivý účinek jako doposud. „Vnímáme to jako pozitivní ukazatel,“ poznamenal Martin.

Islámský stát nicméně v poslední době opakovaně tvrdě udeřil mimo Mosul, zejména v hlavním městě Bagdádu, a samotný Martin připustil, že je těžké odhadovat, kolik výzbroje IS za dva roky v Mosulu nashromáždil.

Tady platí irácký čas

Ofenzíva, kterou Američané podporují, začala v polovině října. Jedná se o největší pozemní operaci v Iráku od americké invaze v březnu 2003. Dosud se iráckým vládním silám a spojeneckým milicím podařilo dobýt čtvrtinu města. Ofenzíva téměř měsíc stála, ale minulý týden byla zase obnovena. Podle Martina se soustředí právě na východní část města.

Iráčtí vojáci ve východním Mosulu

Foto: Khalid al Mousily, Reuters

Irácký premiér Hajdar Abádí slíbil, že Islámský stát bude do dubna poražen. Americký generál to nepřímo zpochybnil a řekl, že podle něj ofenzíva „potrvá nějaký čas“. „Tady platí irácký čas,“ podotkl.

Mosul s 1,8 miliónu obyvatel a 3000 kilometry cest Martin přirovnal k americké Filadelfii. „Je zde 200 000 budov. Řekněme, že v každé je šest místností. To znamená, že se musíme vypořádat s 1,2 miliónu místností, u nichž se musíme ujistit, že jsou čisté,“ uvedl a upozornil, že vojáci při tom musí rozlišit bojovníky od civilistů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků