Hlavní obsah
Foto: Archiv , Právo

Egyptský islámský fundamentalista Murugan Sálim Guharí vyzval ke zničení Sfingy a pyramid v Gíze. Odůvodnil to islámskou ideologií, která nepřipouští zpodobování jakýchkoli idolů. Z tohoto důvodu afghánský Tálibán zničil vzácné sochy Buddhy v Bámjánu.

Foto: Archiv , Právo
Islámský radikál chce zbořit pyramidy

Guharí byl za vlády bývalého prezidenta Husního Mubaraka dvakrát odsouzen do vězení za výzvy k násilí. V soukromé egyptské televizi o víkendu řekl, že "všichni muslimové mají naplňovat učení islámu".

"Takové idoly musíme odstranit podobně, jako jsme to udělali v Afghánistánu, když jsme zničili sochy Buddhy," hlásal. Guharí je příznivcem Tálibánu a televizní diváky poučil takto: "Bůh prorokovi Mohamedovi přikázal zničit modly. Když jsem působil u Tálibánu, zničili jsme sochy Buddhy my, protože to neudělala vláda."

Guharího výroky vyvolaly okamžitě debatu mezi znalci islámu. Do živého pořadu, v němž hovořil, zavolal tajemník šéfa tuniské vládní Strany obnovy šajch Abdal Fatáh Múrú a upozornil, že ani známý vojenský velitel Amr ibn Ás nenechal za svého egyptského tažení v 7. století sfingu nebo pyramidy rozbořit. "Kdo jste vy, že to chcete udělat? Prorok modly ničil, protože se k nim lidé modlili, ale k pyramidám ani sfinze se nikdo nemodlí," řekl Múrú. Ibn Ás byl Mohamedův současník, k islámu konvertoval a v Egyptě zemřel.

Staroegyptské památky s nástupem islámu utrpěly nejeden šrám. Právě slavné pyramidy v Gíze se například staly zdrojem stavebního materiálu pro nejednu káhirskou mešitu.

Chtějí zahalit sochy faraonů

Padesátiletý Guharí je v Egyptě známý jako zastánce násilí. Server Egypt Independent o něm napsal, že byl dvakrát odsouzen, přitom jednou k doživotí. Uprchl ale do Afghánistánu, kde byl v bojích mezinárodní koalice proti Tálibánu těžce zraněn. V roce 2007 odjel do Sýrie, která ho vydala Egyptu. Po loňském Mubarakově pádu byl z vězení propuštěn.

Egyptu nyní vládnou islamistické strany a v pátek se v Káhiře konala manifestace ultrakonzervativních islámských věřících, kteří žádali řízení společnosti podle islámského zákona šaría. Rostou obavy z prosazování vlivu islámu, což se může projevit kromě jiného také novým přístupem k ceněným historickým památkám. Historik Ahmad Usmán řekl stanici Al-Arabíja, že "fundamentalističtí salafisté už požádali o zakrytí soch faraonů, protože na ně nahlížejí jako na idoly". "Vláda ale zatím nenaznačila, jaký bude osud egyptských památek," dodal.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků