Hlavní obsah
Sakíne Aštíaníová odsouzená za nevěru a za spoluvinu na vraždě manžela k trestu smrti ukamenováním Foto: Profimedia.cz

Íránka odsouzená k ukamenování za nevěru se přiznala k činu v televizi

Íránka odsouzená k trestu smrti ukamenováním se v íránské televizi přiznala k nevěře i k tomu, že věděla, že se její nový přítel chystá zavraždit jejího manžela. Její právník, který uprchl do Norska, si je jist, že jeho mandantka byla k rozhovoru donucena a že vypovídala, aby si zachránila život.

Sakíne Aštíaníová odsouzená za nevěru a za spoluvinu na vraždě manžela k trestu smrti ukamenováním Foto: Profimedia.cz
Íránka odsouzená k ukamenování za nevěru se přiznala k činu v televizi

Případ vzbudil zájem i v zahraničí. Íránský soud Sakíne Aštíaníovou soudil za nevěru a za spoluvinu na vraždě. Trest za druhý skutek byl podle právníka Mohammada Mostafáího zrušen, protože rodina mrtvého obžalované prominula. Stále jí ale hrozí smrt ukamenováním za nevěru, trest 99 ran bičem už byl vykonán.

Podle právníka ji k přiznání přinutili

Třiačtyřicetiletá matka dvou dětí v programu 20:30 Mostafáího kritizovala za to, že její případ medializoval bez jejího souhlasu. Tvrdí, že osobně se s ním nikdy nesešla, Mostafáí ale říká, že se sešli ve věznici v Tabrízu. "Jsem její právní poradce a chci, aby přežila," sdělil. Další ze ženiných právníků americké zpravodajské televizi CNN řekl, že i podle něj byla Aštíaníová k výpovědi před kamerou přinucena.

Mostafáí z Íránu odešel v červenci do Norska po dlouhém výslechu v teheránské věznici Evín; tehdy se úřady začaly zajímat i o jeho příbuzné a nakrátko je zatkly.

Aštíaníová se ve středu před kamerou přiznala k nevěře s bratrancem. Jeho návrh zabít manžela prý zpočátku nebrala vážně a myslela si, že je to žert. "Udělám to pro tebe, co je to za manžela?" řekl jí prý. Jednou přišel do domu ve chvíli, kdy dávala tchýni léky. "Viděla jsem ho se všemi těmi nástroji, elektrickými dráty a rukavicemi. Zabil manžela elektrickým proudem. Předtím mi nařídil odvést děti k babičce," řekla žena.

Je z komunity Ázerbájdžánců a její výpověď byla na obrazovce přeložena do textové řádky. Žena byla zcela zahalená, takže nebylo vidět ani její tvář nebo oči. Prokurátor provincie Východní Ázerbájdžán řekl, že při vraždě spolupracovala, protože manžela nejdřív uspala injekcí.

Moderátor televize pak spekuloval, že případ medializovaly západní sdělovací prostředky, zejména CNN, aby pomohly USA dosáhnout vydání tří Američanů zatčených v Íránu za špionáž.

Mostafáí řekl, že je známo, že program 20:30 je pod kontrolou íránské rozvědky. "Nemá na něj vliv ani íránská státní televize IRIB. Jeho hlavním posláním je očerňovat lidi. Jeho zpravodajství není povětšinou reálné," řekl z Osla Mostafáí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků