Hlavní obsah
Íránská vlajka Foto: Heinz-peter Bader, Reuters

V Iránu byl popraven jaderný vědec Šahram Amírí, který se do země vrátil z USA. Po návratu byl obviněn z prozrazení utajovaných informací. BBC v neděli informovala, že podle jeho matky bylo vědcovo tělo rodině předáno se stopami oprátky na krku.

Íránská vlajka Foto: Heinz-peter Bader, Reuters
Írán popravil jaderného vědce s vazbami na USA

Podle Amírího matky byl její syn oběšen a rodina ho už pohřbila. Uvězněn a obviněn ze zrady byl v roce 2011.

Amírí zmizel v Saúdské Arábii roku 2009, kdy tam odjel vykonat pouť do Mekky. Pak se objevil v USA, kde natočil několik videí. V prvním tvrdil, že ho unesli američtí a saúdskoarabští agenti a pod nátlakem ho přinutili výměnou za americký azyl prozradit tajné informace. Ve druhém řekl, že žije volně v Arizoně a studuje. V posledním však sdělil, že uprchl z vazby, v níž v USA byl, a že se chce vrátit do Íránu.

Vrátil se roku 2010 za velké pozornosti médií, před nimiž se shledal s manželkou a malým synem.

Poskytl cenné informace

Zástupci USA sdělili, že Amírí uprchl do USA o vlastní vůli a že poskytl "užitečné informace".

Rodina loni projevila obavy o život svého syna, protože s ním neměla přes rok kontakt. Podle loňských informací byl vědec zadržován na tajném místě daleko od Teheránu.

BBC v souvislosti s tímto případem připomíná, že se Íránu loni po mnohaletých vyjednáváních podařilo dojednat se světovými velmocemi dohodu o svém jaderném programu. Za jeho zpomalení byly zrušeny mezinárodní sankce uvalené na Írán kvůli podezření, že provádí výzkum směřující k výrobě jaderných zbraní.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků