Hlavní obsah
Bojovník šíitské milice Badr v dobyté Saklavíji Foto: Thaier Al-Sudani, Reuters

Irák ve spirále násilí. Šíitské milice osvobozující Fallúdžu mučí civilisty

Šíitské milice, které pomáhají irácké armádě dobýt město Fallúdža ovládané Islámským státem, se dopouštějí zločinů na sunnitských civilistech. Tvrdí to zástupce vlády provincie Anbárb šajch Radži Isáví, který vyzval vládu, aby to vyšetřila. Podobná obvinění na adresu šíitských milicí se objevila už loni během ofenzivy u Tikrítu.

Bojovník šíitské milice Badr v dobyté Saklavíji Foto: Thaier Al-Sudani, Reuters
Irák ve spirále násilí. Šíitské milice osvobozující Fallúdžu mučí civilisty

Šíitské milice útočící na Fallúdžu podle Isávího zadržely ve městě Saklavíja 605 civilistů a mučily je. Čtyři lidé následkům svých zranění podlehli a několik dalších je v nemocnici a jejich stav je kritický.

Na zveřejněném videu, které má ukazovat propuštěné vězně, je vidět muže, jimž zdravotníci ošetřují různá zranění na hlavě a v horní části těla. „Obviňovali nás, že jsme členové Daíše (Islámského státu - pozn. red.),“ uvedl jeden z nich a druhý dodal: „Bili mě po hlavě lopatou a obuškem. Tomu, kdo poprosil o vodu, vyhrožovali zabitím“.

Isávího citovala stanice BBC, která doplnila, že milice vstoupily do města ležícím zhruba sedm kilometrů severozápadně od Fallúdže o víkendu.

Isáví vyzval centrální vládu, aby záležitost vyšetřila. Šíitští bojovníci nařčení popírají, přesto Bagdád oznámil, že budou z akce u Fallúdže staženi.

Související téma

BEZ KOMENTÁŘE: Kurdsko-arabské jednotky se chystají na Rakku

Foto: Reuters

Šíitské milice byly opakovaně nařčeny z páchání zvěrstev. Odvolány byly i z loňské ofenzívy u Tikrítu poté, co se objevilo obvinění, že týrají vězně. Později se psalo, že šíitští dobrovolníci se stáhli na přímou žádost USA, které vládním silám poskytovaly vzdušnou podporu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků