Hlavní obsah
Výcvik dobrovolníků, kteří se rozhodli zapojit do bojů proti povstalcům z ISIL. Foto: Reuters

Irácký premiér propustil armádní velitele kvůli úspěchům povstalců

Čtyři vysoce postavené armádní velitele v úterý z funkcí odvolal irácký premiér Núrí Málikí. Opatření je reakcí na postup povstalců z Islámského státu v Iráku a Levantě (ISIL). Armáda v posledních dnech tvrdě bojuje se sunnitskými rebely, kteří obsadili několik strategických měst na severu země.

Výcvik dobrovolníků, kteří se rozhodli zapojit do bojů proti povstalcům z ISIL. Foto: Reuters
Irácký premiér propustil armádní velitele kvůli úspěchům povstalců

Vojáci byli zbaveni funkcí kvůli tomu, že nedokázali splnit své „profesionální a vojenské povinnosti“, uvedla agentura Reuters s odvoláním na prohlášení irácké vlády.

O místo přišel například generálporučík Mahdí Sabah Gharáví, vrchní velitel bezpečnostních sil v provincii Ninive, kde rebelové dosáhli největších územních zisků.

Další velitel Hidaját Abdar Rahím uprchl přímo z bitevního pole a bude postaven v nepřítomnosti před vojenský soud, uvedl dále irácký kabinet.

Členové kurdských bezpečnostních sil převážejí na předměstí Kirkúku muže podezřelého z členství v ISIL.

Foto: Reuters

Irácká policie mezitím podle agentury AFP oznámila, že objevila těla 18 příslušníků iráckých ozbrojených složek asi 15 kilometrů východně od Sámarry. O toto město ležící 110 kilometrů severně od metropole Bagdádu byly v minulých dnech také svedeny boje. U nalezených těl není jasné, zda vojáci padli v boji nebo byli postříleni v zajetí.

O vyostřené situaci v Iráku chce ve středu hovořit americký prezident Barack Obama s nejvyššími představiteli obou komor Kongresu, a to z opozičního republikánského i jeho demokratického tábora.

Související témata

Vzbouřenci ve Fallúdži

Foto: ČTK/AP

 

Obama se už rozhodl poslat až 275 vojáků k ochraně americké ambasády v Bagdádu. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků