Hlavní obsah
Muntadar Zajdí jde po propuštění do televize al-Bagdádíja. Foto: Mohammed Ameen , Reuters

Irácký novinář, který hodil boty po Bushovi, byl prý mučen

Irácký novinář Muntadar Zajdí, který loni v prosinci hodil boty po tehdejším americkém prezidentovi Georgi Bushovi, byl v úterý propuštěn z vězení. Po propuštění uvedl, že byl mučen. Zajdí byl za svůj čin odsouzen ke třem letům vězení za útok na vůdce zahraniční země. Později mu odvolací soud trest zmírnil.

Muntadar Zajdí jde po propuštění do televize al-Bagdádíja. Foto: Mohammed Ameen , Reuters
Irácký novinář, který hodil boty po Bushovi, byl prý mučen

Zajdí, který se díky svému činu stal přes noc v arabském světě hrdinou, strávil ve vězení devět měsíců. Trest mu byl snížen ze tří let na rok, protože měl čistý trestní rejstřík. O tři měsíce mu byl zkrácen pro dobré chování.

Po propuštění uspořádal tiskovou konferenci v televizi Al-Bagdádíja, kde pracoval. Zajdí na ní řekl, že ve vyšetřovací vazbě po svém zatčení byl mučen. "Ve chvíli, kdy premiér Núrí Málikí řekl v televizi, že by nemohl spát bez toho, aby se ujistil o mém osudu, jsem byl mučen těmi nejhoršími možnými způsoby, bit elektrickými kapely a železnými tyčemi." 

Muntadar Zajdí jde po propuštění do televize al-Bagdádíja.

Foto: Mohammed Ameen , Reuters

S obviněními, že byl novinář bit, přišli v době, kdy byl ve vazbě jeho bratr. Tvrdil, že Muntadar Zajdí byl bit, zlomili mu ruku i žebra. Bití mu způsobilo i vnitřní krvácení. Irácké úřady bití popřely. Nyní ale poradce Málikího uvedl, že obvinění budou prošetřena.

Novinář mluvil s jistými obtížemi, protože mu chybí zub. Bojí se o život, domnívá se, že agenti amerických zpravodajských služeb ho budou pronásledovat, aby ho zabili. Oni a jejich spolupracovníci se ho prý pokusí "zlikvidovat fyzicky, společensky nebo profesionálně".

Hodlá prý zveřejnit jména těch, kdo ho mučili, a od iráckého premiéra Núrího Málikího žádá omluvu.

Zajdí také opět vysvětloval svůj čin. Tvrdil, že to byl projev vlastenectví. Ještě k tomu dodal: "Já jsem zase na svobodě, ale moje země je stále ve vezění."

Novinář Zajdí hodil po Bushovi obě své boty na společné tiskové konferenci amerického prezidenta s jeho iráckým protějškem Núrím Malíkím loni 14. prosince. Bushe přitom nazval psem a dodal, že je to polibek na rozloučenou. Bushova návštěva byla jeho poslední cestou do Iráku, kterou v úřadu prezidenta vykonal.

Zajdí byl na tiskové konferenci jako novinář televize Al-Bagdádíja. Poté, co hodil boty, se na něj vrhla ochranka.

Propuštěného čeká oslava

V Bagdádu, kde bydlí, na něho čeká rodina. Její členové chystali několi dnů oslavu, byt vyzdobili balonky a plakáty s portrétem svého příbuzného. U Zajdíových v bytě mezitím ženy z radosti začaly tančit tradiční irácké tance. Muntadarovi stoupenci na jeho počest podřízli několik ovcí.

"Gratuluji Iráčanům, muslimům a všem svobodným lidem na světě k propuštění Muntadara," řekl jeho bratr. "Ať se Bush rozhodne vykročit kamkoliv, budou na něj čekat Muntadarovy boty," dodal před davem novinářů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků