Hlavní obsah
 

Irácké jednotky ovládly státní televizi v Mosulu

Irácké jednotky postupně pronikají do Mosulu a ovládly budovu státní televize. Už v pondělí se dostaly od východu do čtvrti Karama, když obklíčily vesnici Gogdžali. Podle BBC také vojska postoupila k městu od jihu. Naopak na severu čelí irácké síly tvrdému odporu ze strany takzvaného Islámského státu.

 
Irácké jednotky ovládly státní televizi v Mosulu

Ovládnutí sídla televize je prvním ziskem důležité budovy ve městě.

Reportér BBC, který doprovází elitní irácké protiteroristické síly, uvedl, že čelí tvrdému odporu a silné palbě z ručních zbraní, kulometů a granátometů. Také u budovy televize se podle generála Sámího Aridího tvrdě bojuje.

Podle velitele protiteroristických sil generálmajora Maana Saadího přesunul Islámský stát posily do čtvrtí Intisar a Karama, uvedla CNN. Do druhé zmíněné pronikly irácké jednotky už v pondělí. [celá zpráva]

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Irácká armáda osvobodila město Bazmaia z rukou Islámského státu

Video: Reuters

Podle CNN postupující příslušníci cítí štiplavý pach korditu a pach ze spálených pneumatik. Ty radikálové zapalují, aby dým halil město a bránil vizuálnímu zaměřování.

Předsunuté irácké jednotky podporuje jak koaliční letectvo, tak dělostřelectvo. Přesunu dalších posil ale brání to, že na hlavní přístupové cestě jsou mohutné betonové zátarasy.

Humvee iráckých protiteroristických jednotek v Bazwaji

Foto: Marko Drobnjakovic, ČTK/AP

Když se v pondělí propracovaly irácké síly k okraji města a začaly do něj pronikat, premiér Hajdár Abádí vyzval bojovníky Islámského státu, aby se vzdali: „Není jak uniknout, buď se vzdáte, nebo zemřete.“

Podle něj by armáda měla „uříznout hadovi hlavu“ a osvobodit lidi uvězněné v Mosulu od „brutální vlády Islámského státu“.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Irácké šíitské milice se od jihu blíží k Mosulu

Video: Reuters

Do operace s cílem osvobodit Mosul je zapojeno na 50 000 vojáků a příslušníků různých milicí. Hlavní tíhu bojů nesou irácké protiteroristické milice, podporované armádními jednotkami. K městu se též přiblížili kurdští pešmergové, kteří ale už dříve dali najevo, že do samotného města nevstoupí.

Od západu postupují k městu i šíitské milice, které vůbec neměly být do operace zapojeny. Jejich úkolem je zabránit tomu, aby se bojovníci Islámského státu mohli z města přesunout na západ do Sýrie. Nyní však operují i jižně od města.

Obrněný transportér BMP iráckých šíitských milicí PMF jižně od Mosulu

Foto: Reuters

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků