Hlavní obsah

Hamás chce palestinský stát v hranicích z roku 1967

Hnutí Hamás usiluje o ustavení samostatného palestinského státu na Západním břehu Jordánu a v pásmu Gazy v hranicích z doby před šestidenní válkou s Izraelem z roku 1967. V rozhovoru pro úterní vydání deníku The New York Times to řekl jeho vůdce Chálid Mišal.

Hamás chce palestinský stát v hranicích z roku 1967

Lídr hnutí žijící v exilu v Sýrii sice dodal, že jeho organizace by souhlasila jen s dlouhodobým desetiletým příměřím, nicméně zdůraznil, že Hamás chce přispět k mírovému řešení konfliktu Arabů s Izraelci, což dokládá i pozastavení ostřelování izraelského území milicemi Hamásu v pásmu Gazy.

„Slibuji americké vládě a mezinárodnímu společenství, že budeme součástí...,“ řekl a pokračoval: „Zastavení ostřelování je součástí nového přehodnocení. Střelba je koneckonců metodou, nikoliv cílem. Ozbrojený odpor je legitimním právem, ale vykonávání tohoto práva spadá pod rozhodnutí vůdců hnutí.“

Mišal ocenil změnu přístupu vlády nového prezidenta USA Baracka Obamy. „Jeho tón je jiný a pozitivní,“ uvedl s tím, že to ale není případ ministryně zahraničí Hillary Clintonové, která mu připomíná politiku bývalé administrativy.

Hamás však podle Mišala stát Izrael neuzná a to, že tak učinilo konkurenční palestinské hnutí Fatah, byla chyba. „Skončila tím okupace? Je to jen záminka pro Spojené státy a Izrael k úniku před skutečným problémem,“ řekl.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků