Hlavní obsah
Francie byla klíčovým dodavatelem zbraní a vojenské techniky do Iráku za exprezidenta Saddáma Husajna. Foto: Handout, Reuters

Francie silně oponovala přípravám na invazi USA do Iráku počátkem roku 2003. Teď její představitelé spolu s iráckými dokončují dohodu o obnovení dodávek vojenské techniky Bagdádu.

Francie byla klíčovým dodavatelem zbraní a vojenské techniky do Iráku za exprezidenta Saddáma Husajna. Foto: Handout, Reuters
Francie obnoví prodej vojenské techniky do Iráku

Bude-li dohoda uzavřena, půjde o první francouzské dodávky této blízkovýchodní zemi za téměř dvacet let. Naznačuje to snahu Paříže, významného světového obchodníka se zbraněmi a někdejšího klíčového dodavatele iráckému exprezidentovi Saddámu Husajnovi, dobýt zpět pozice na lukrativním trhu, kterému od invaze dominují Spojené státy.

Francouzští a iráčtí představitelé potvrdili, že v jednání jsou dodávky asi tří desítek helikoptér a součástí pro výzbroj, kterou Paříž Husajnovi prodala v osmdesátých letech.

Mluvčí irácké ambasády ve Francii Džavád Bašara uvedl, že připravované dohody neznamenají odmítnutí a úsilí o nahrazení Spojených států.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků