Hlavní obsah
 

Exploze v Turecku rozmetala policejní sídlo, výbušniny byly v podzemním tunelu

Výbuch, který v úterý rozmetal policejní velitelství ve východotureckém Diyarbakiru, se zprvu tureckým úřadům jevil jako nehoda. Ve středu však turecký ministr vnitra Süleyman Soylu prohlásil, že pod policejní budovou někdo vykopal tunel a napěchoval ho výbušninami.

 
Exploze v Turecku rozmetala policejní sídlo, výbušniny byly v podzemním tunelu

Mohutná exploze, kterou bylo slyšet po celém městě, policejní sídlo zcela zničila a na jeho místě zanechala kráter. Podle upřesněné bilance při tom zemřeli tři lidé.

Výbuch policejní sídlo v Diyarbakiru rozmetal.

Foto: ČTK/AP

Ačkoliv Diyarbakir bývalo hlavní městskou baštou povstaleckých Kurdů, kteří jsou s četnými útoky na vládní bezpečnostní složky nejčastěji spojováni, ministr Soylu původně tvrdil, že výbuch způsobil plyn použitý při svařování obrněného vozidla v přilehlé dílně.

Z policejního sídla moc nezbylo.

Foto: Sertac Kayar, Reuters

O den později Soylu změnil názor. „Vyšlo najevo, že výbuch byl výsledkem teroristického útoku. Byl proveden prostřednictvím tunelu vykopaného zvenčí. Vykopali tunel a do země umístili výbušniny,“ prohlásil. Tunel podle něj musel být nedávno rychle vykopán, protože okolí budovy bylo pravidelně každý měsíc kontrolováno.

K útoku se zatím nikdo nepřihlásil. Podle kurdských zdrojů však bylo zadrženo 172 lidí.

Explozi bylo slyšet po celém městě.

Foto: ČTK/AP

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků